Podatek podwodny - Spotkanie przedstawicieli PZŻ w Ministerstwie Środowiska

2014-01-09 13:18 Materiały ze strony www.pya.org.pl
e-waga
Autor: archiwum "Żagli" e-waga, uwolnić przyjemniaczków

Na prośbę Polskiego Związku Żeglarskiego sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Pan Stanisław Gawłowski w towarzystwie swoich współpracowników przyjął przedstawicieli Związku w osobach: wiceprezesa Macieja Leśnego, wiceprezesa Jacka Orlińskiego i Stefana Heinricha.

Głównym tematem rozmowy były zapisy w projekcie założeń do Nowej ustawy Prawo Wodne nad którymi pracuje resort. Związek jest w szczególności zainteresowany przepisami dotyczącymi pobieraniem opłat „za korzystanie ze środowiska”. Po doświadczeniach z próbami pobierania opłat za „bezumowne użytkowanie terenów zalanych wodami” – zwanymi w środowisku żeglarskim „podatkiem podwodnym”,  Związek chciał u źródła uzyskać informacje jakie są zamiary resortu w tej sprawie, jakie przepisy przewiduje się w projekcie nowej ustawy prawo wodne.

Już na wstępie spotkania Pan Minister Stanisław Gawłowski poinformował, że nie przewiduje w tej sprawie żadnych zmian w porównaniu z dotychczasową ustawą prawo wodne. W założeniach do ustawy nie ma też mowy o osobach uprawiających sporty wodne, rekreację i turystykę, bo założenia mówią  tylko o sprawach które w nowej ustawie mają ulec zmianie. Potwierdził, że nie ulegną zmianie przepisy dotyczące „powszechnego dostępu do wody” a w tym pojęciu mieści się korzystanie ze środowiska wodnego związane z uprawianiem sportów wodnych. Przypomniał, że sam jako czynny żeglarz dba o to, by  było jak najmniej barier ograniczających możliwość korzystania z akwenów. Wyraził zadowolenie ze spotkania z przedstawicielami Związku. Poprosił, aby Związek zwracał się do Ministerstwa ze wszystkimi sprawami, które są w jego gestii, szczególnie z tymi  które utrudniają żeglarzom korzystanie z akwenów.

W trakcie dyskusji przedstawiciele Związku wyjaśnili, że są mile zaskoczeni stanowiskiem Ministerstwa i w niedługim czasie przedstawią kilka spraw w rozwiązaniu których Związek będzie liczył na skuteczną pomoc resortu. (Jedną z pierwszych takich spraw będzie niewątpliwie przypomnienie resortowi pilnej potrzeby budowy radaru meteorologicznego w rejonie Mrągowa dla zabezpieczenie obszaru północno–wschodniej Polski).

Na zakończenie spotkania Minister Stanisław Gawłowski zaprosił Związek do współpracy w dalszych pracach nad ustawą prawo wodne. Zapowiedział, że Związek zostanie wpisany na listę podmiotów, do których rozsyłane są materiały dotyczące prac nad ustawą.

 

[Od redakcji: Zgodnie z dobrą praktyką żeglarską (i życiową), redakcja „Żagli” nadal będzie obserwowała ten temat, bo - zdmuchnięty na pewien czas przez wicher środowiskowych protestów z powierzchni - jak dobrze wyważony jacht balastowy po chwili znowu staje przed naszymi oczami. W zapewnienia bowiem, że sprawa podatku już nie wróci, nie wierzymy...]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.