Zagle.se.pl » Aktualności » Odkrywamy tajemnice HELENY i KRUZENHSTERNA [ZDJĘCIA]

Odkrywamy tajemnice HELENY i KRUZENHSTERNA [ZDJĘCIA]

We wtorek Szczcin pożegnał wielkie żaglowce, w tym KRUZENHSTERNA oraz ROYAL HELENĘ. Przed wypłynięciem udało nam się zobaczyć serca obu jednostek: maszynownię fińskiego żaglowca oraz niedostępne muzeum rosyjskiego kolosa.

Z ogromnym smutkiem żegnamy wypływające ze Szczecina jednostki. Przez ostatnie dni zdobiły centrum naszego miasta. Były wśród nich fińska HELENA – jednostka, która jako jedyna dotarła na oficjalną, pierwotną linię mety wyścigu oraz imponujący rosyjski KRUZENHSTERN. Przed wypłynięciem pożegnaliśmy się z załogami i przy okazji zwiedziliśmy pokłady… i nie tylko. Kapitanowie nie kryli zadowolenia z pobytu w Szczecinie.

– Bardzo mi się spodobało wasze miasto – przyznał Paval Starostin, pierwszy oficer KRUZENHSTERNA. – Udało mi się wczoraj zwiedzić okolice Wałów Chrobrego. Ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni. Z pewnością się tutaj jeszcze pojawię.

Po rozmowie Starostin obiecał niespodziankę. Było nią znajdujące się pod pokładem muzeum. W specjalnym pomieszczeniu znajdują się różnego rodzaju pamiątki.

– Wszystko związane jest z historią jednostki. Wśród eksponatów znajdują się nagrody zdobyte w różnych wyścigach oraz prezenty od przedstawicieli miast w których byliśmy. Wystawa jest stała, dla bezpieczeństwa wszystkie rzeczy przykleiliśmy do podstawy. Nie jest dostępna do zwiedzania.

Na Łasztowni cumowała również inna, znacznie mniejsza, ale równie piękna jednostka – HELENA reprezentująca Finlandię.

– Przepłynęła już tyle mil morskich, ile byśmy potrzebowali, by przepłynąć kulę ziemską aż 27 razy – przyznał kapitan Bent Lindfors. – W rejsie ze Szczecina zastąpi mnie inny kapitan. Miasto zrobiło na mnie wrażenie. Widziałem też Filharmonię, bardzo elegancki budynek. Dodatkowo było tam pyszne jedzenie.

Również kapitan z Finlandii przygotował niespodziankę. Po oprowadzeniu po jednostce pokazał serce wiekowego żaglowca – maszynownię.

Na temat:

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?