Nominacje do Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego wręczone

2014-01-29 16:26 Dominik Życki, Informacja prasowa PZŻ
Fot. Marek Wilczek - materialy prasowe PZZ
Autor: Archiwum Żagli

Dziś w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie uroczyście wręczono licznym zawodnikom nominacje do kadry narodowej PZŻ oraz zainaugurowano drugą edycję programu ENERGA Sailing.

Zanim rozpoczęła się uroczystość, na początku konferencji prowadzonej przez Dariusza Urbanowicza, dyrektor sportowy PZŻ Tomasz Chamera przedstawił założenia działalności szkoleniowo-sportowej Polskiego Związku Żeglarskiego. Najważniejsze z nich to m.in.: promocja wszystkich form żeglarstwa i zwiększenie zainteresowania sportem żeglarskim, rozbudowa platformy sportowej tej dyscypliny, a także stworzenie bazy szkoleniowej dla rozwoju polskiego żeglarstwa regatowego. Szczegóły tego ostatniego punktu przedstwił później prezes PZŻ, Wiesław Kaczmarek - i o tym za chwilę.

Tomasz Chamera podkreślił, że celem Związku jest przynajmniej kontynuacja sukcesów polskich żeglarzy, oraz usprawnianie struktur PZŻ oraz procesu zarządzania pionem sportu. Sportowymi priorytetami Związku są tegoroczne Mistrzostwa Świata klas olimpijskich, które we wrześniu b.r. odbędą się w Santander w Hiszpanii. W zawodach tych sportowcy będą mieli pierwszą i najważniejszą szansę na zdobycie miejsca dla kraju na Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 w swoich konkurencjach. To m.in. dlatego Związek powołał w tym roku niezwykle szeroką kadrę we wszystkich klasach, które zamierza wspierać do igrzysk: nawet po 4 zawodników (załóg) w kategorii senior i młodzież oraz po 6 juniorów w każdej konkurencji.

Warto zauważyć, że tak szerokiej kadry jeszcze w historii PZŻ nie było! Duża liczba zawodników w każdej konkurencji to większa konkurencja na krajowym "podwórku" i tym samym wyższy poziom w rywalizacji na imprezach międzynarodowych. Miejmy nadzieję, że taki będzie efekt działań Związku.

Dyrektor Chamera zaznaczył, że gros budżetu Związku to środki budżetowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki, granty PKOl i pomoc sponsorów - Grupy Energa i Volvo Auto Polska. Dzięki temu, że żeglarstwo znalazło się wśród dyscyplin priorytetowych - a to za sprawą dwóch medali olimpijskich Zofii Klepackiej i Przemysława Miarczyńskiego - całkowity budżet jest wysoki. M.in. dzięki temu, podczas tej olimpiady znajdą się wreszcie środki także na polskich żeglarzy niepełnosprawnych. Związek uruchomił już w ubiegłym roku odpowiedni program przygotowań do paraolimpiady.

Wspólne działanie ze środowiskami żeglarzy niepełnosprawnych jest jednym z naszych priorytetów - powiedział tuż przed przyznaniem zawodnikom nominacji Wiesław Kaczmarek.

Prezes PZŻ wyjaśnił też plany stworzenia nowej bazy szkoleniowej w Gdyni: Jako PZŻ chcemy zasłużyć na opinię profesjonalnie działającego związku sportowego. Jednym z działań, któe zamierzamy podjąć, jest stworzenie profesjonalnej bazy dla żeglarzy regatowych. Jednym z priorytetów będzie w związku z tym wybudowanie nowoczesnej mariny w Gdyni. W oparciu o takie centrum chcemy organizować imprezy najwyższej rangi. Mam nadzieję, że za 3 lata otworzymy taką nowoczesną marinę. Działania w tym celu zostały już podjęte, m.in,. wczoraj rozstrzygnięty został konkurs na projekt architektoniczny nowego portu jachtowego.

Następnie zaprezentowano nazwiska sportowców, którzy weszli w skład kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego. Nominacje dla zawodników wręczyli Wiceminister Sportu i Turystyki, Tomasz Półgrabski oraz Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Wiesław Kaczmarek. Łącznie 215 zawodników otrzymało nominację do kadry narodowej w 14 konkurencjach i trzech kategoriach wiekowych. Do kadry w klasie RS:X kobiet powołanie otrzymała również powracająca do pełnego szkolenia po przerwie związanej z macierzyństwem Zofia Klepacka.

Przygotowanie polskich żeglarzy do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. będzie wspierała Grupa Energa, która została partnerem polskiej Kadry Narodowej PZŻ. W ramach tej współpracy powstał Energa Sailing Team Poland, w którego skład weszli: Maja Dziarnowska (RS:X), Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik (470), Przemysław Miarczyński (RS:X), Piotr Myszka (RS:X), Paweł Tarnowski (RS:X), Kacper Ziemiński (Laser), Piotr Kula (Finn), Anna Weizieher (Laser Radial), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er). Grupa ENERGA będzie współfinansowała przygotowania zawodników do Igrzysk.

Kolejnym projektem, który ma za zadanie wspieranie rozwoju polskiego żeglarstwa, jest Volvo Youth Sailing Team Poland, gdzie marka Volvo pełni rolę partnera kadry narodowej PZŻ juniorów.

 

II edycja programu ENERGA Sailing rozpoczęta

Podczas konferencji miała także miejsce inauguracja  drugiej edycji programu edukacyjnego ENERGA Sailing, który realizowany jest przez Polski Związek Żeglarski przy wsparciu Grupy Energa. Celem programu jest promowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży, jako doskonałego sposobu na spędzanie wolnego czasu oraz sportu, który kształtuje charakter, a nabyte w ten sposób umiejętności przydają się nie tylko na wodzie, ale też w życiu. W tym roku patronami programu są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist.

- Jesteśmy dumni, że podobnie jak przed rokiem, także drugą edycję programu ENERGA Sailing wspierać będą znani sportowcy – zawodnicy Kadry Narodowej PZŻ. Zaangażowanie zawodników tej klasy to nie tylko wartość dodana programu edukacyjnego, ale także doskonała okazja do budowania rozpoznawalności naszej marki i jej promocji w Polsce i poza granicami kraju. Jestem przekonany, że dzięki współpracy z Kadrą Narodową PZŻ i pasji młodych adeptów żeglarstwa druga edycja także przyniesie niezapomniane sportowe emocje, a w Polsce przybędzie miłośników tej dyscyplinypowiedział  Wojciech Topolnicki, Wiceprezes Zarządu ENERGA S.A., który na samym poczatku sewj wypowiedzi wyraźnie podkreślił, że ENERGA jest bardzo zadowolona ze współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim, jako profesjonalnym partnerem. Program edukacji żeglarskiej Energa Sailing to jeden z projektów realizowanych w ramach Energa Sport, będący elementem naszej strategii społecznej odpowiedzialności biznesu. Ambicją Grupy Energa jest wspieranie młodych sportowców, poprzez tworzenie odpowiednich warunków do edukacji sportowej oraz szerzenie wartości, które niesie ze sobą dyscyplina sportu, jaką jest żeglarstwo. W tym roku chcemy przeszkolić w ramach naszego projektu 600 dziec z całego kraju dodaje Topolnicki.

Program ENERGA Sailing skierowany jest do dzieci i młodzieży z całej Polski. Chcąc dotrzeć do jak największego grona młodych osób, formuła projektu została przygotowana w taki sposób, żeby mogły wziąć w nim udział zarówno dzieci niemające wcześniej styczności z żeglarstwem (Energa Sailing Edukacja), jak też młodzi sportowcy, którzy pierwsze żeglarskie doświadczenia i sukcesy mają już za sobą (Energa Sailing Cup). W tym roku program Energa Sailing Edukacja rozszerzony zostanie o dwa miasta: Poznań i Szczecin. Nadal będą w nim uczestniczyć dzieci z Warszawy, Gdyni, Olsztyna i Krakowa. W sumie, dla 600 uczestników tegorocznego programu zorganizowane zostaną zajęcia 1 raz w tygodniu po 3 godziny przez 25 tygodni.

Współpraca Grupy Energa z Kadrą Narodową PZŻ, oprócz wspomnianego zaangażowania firmy w przygotowania sportowców do Igrzysk Olimpijskich w Rio, zostanie także rozszerzona na program edukacji żeglarskiej Energa Sailing. Wybrani zawodnicy Kadry Narodowej PZŻ poprowadzą pojedyncze zajęcia programu edukacyjnego, obozu oraz wezmą udział w Wielkim Finale Energa Sailing Cup. Będą nie tylko patronami swoich regionów, ale również trenerami i nauczycielami swoich podopiecznych.

Na koniec konferencji wiceprezes PZŻ d.s. Sportu, Karol Jabłoński zapewniał wszystkich nominowanych do kadry żeglarzy, że wybrali właściwą dyscyplinę, i żeby uśmiechnęli się zarówno na scenie (wielu nominowanych młodych ludzi faktycznie miało bardzo poważne miny) jak i później, gdy będą już żeglować. Na zakończenie przyznano także specjalne wyróżnienie dla Pawłą Tarnowskiego za akcję ratowniczą podczas sztormu na Zatoce Gdańskiej. Młody zawodnik SKŻ Ergo Hestia uratował wówczas życie dwóch żeglarzy, którzy wypadli z jachtu przy złej pogodzie. Całe wydarzenie opisaliśmy wówczas TUTAJ. Gratulujemy Pawłowi zachowania zimnej krwi w tak trudnej sytuacji.

Poniżej wywiad z Wiceprezesem Zarządu ENERGA S.A., Wojciechem Topolnickim:

 

Rozmowa Żagle TV z Tomaszem Chamerą, dyrektorem sportowym PZŻ, o efekcie działań programu Energa Sailing Edukacja w 2013 roku:

 

Rozmowa Żagle TV z Tomaszem Chamerą, dyrektorem sportowym PZŻ, o budżecie Związku na najbliższe trzy lata, rozwijaniu żeglarstwa niepełnosprawnych i budowie zupełnie nowego centrum żeglarskiego w Gdyni:

 

W wywiadzie dla Żagle TV dyrektor sportowy PZŻ Tomasz Chamera opowiada o szerokim składzie kadry narodowej i nowych partnerach PZŻ na najbliższe 3 lata - do igrzysk olimpijskich w Rio w 2016 roku:

 

Ania Weinzieher, olimpijka z Londynu 2012, o planach sportowych ten sezon i współpracy z Energa Sailing:

 

Żagle TV w rozmowie z Agnieszką Skrzypulec i Natalią Wójcik, zawodniczkami kadry klasy 470, patronkami programu Energa Edukacja w Szczecinie, o nowym Energa Sailing Team i planach na najbliższy sezon:

 

W rozmowie z Żagle TV Piotr Kula, olimpijczyk w klasie Finn z Londynu, opowiada o otrzymanej nominacji do kadry narodowej, o planach na najbliższy sezon i wrażeniach z ostatniego zgrupowania:

 

Poniżej film promujący program Energa Sailing:

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.