Niewidomi żeglarze zakończyli tegoroczną edycję programu "Zobaczyć Morze"

2013-09-05 23:25 Ewa Skrzecz/Rzecznik prasowy priojektu "Zobaczyć Morze"
Zobaczyć Morze - foto 1 D. Kramski
Autor: Materiały prasowe projektu ZOBACZYĆ MORZE Pokład żaglowca "Zawisza Czarny" gościł w tym roku wielu znakomitych gości. Po 30 dniach, 4 września zakończyła się ósma edycja Projektu Zobaczyć Morze - pełnomorskich rejsów morskich, w których połowę załogi stanowią osoby niewidome. Projekt wzbudził wielkie zainteresowanie zarówno w Szczecinie podczas Regat The Tall Ships Races, a także w takich portach jak Stavanger czy Antwerpia.

Pokład żaglowca "Zawisza Czarny" gościł w tym roku wielu znakomitych gości. Po 30 dniach, 4 września zakończyła się ósma edycja Projektu Zobaczyć Morze - pełnomorskich rejsów morskich, w których połowę załogi stanowią osoby niewidome. Projekt wzbudził wielkie zainteresowanie zarówno w Szczecinie podczas Regat The Tall Ships Races, a także w takich portach jak Stavanger czy Antwerpia.

O podsumowanie tegorocznej edycji poproszony został Robert Krzemiński – główny organizator Projektu. - Trzy 10- dniowe etapy, 2300 mil morskich, 8 portów na Morzu Bałtyckim i Północnym, 96 osób - w tym 48 niewidome – to tylko krótka statystyka z tegorocznej edycji. Za nami już ósma edycja, która przeszła do historii. Zapraszam wszystkich chętnych do uczestnictwa w przyszłorocznej edycji, która odbędzie na przełomie lipca i sierpnia 2014 roku.

Grono sympatyków Projektu powiększa się z roku na rok.  W tym roku dołączyli , m.in polscy Posłowie do Parlamentu Europejskiego, w tym  Joanna Skrzydlewska i Jacek Saryusz – Wolski.  Posłom została wręczona petycja, w której mowa o głównych problemach, na które napotykają osoby niewidome w Polsce, a jest to:
- brak ujednolicenia sygnalizacji dźwiękowej;
- europejska legitymacja osób niepełnosprawnych;
- sprawy podatkowe;

Po ośmiu latach, dowództwo zostało przekazane również i młodszemu pokoleniu kapitanów. Pierwszy etap poprowadził współtwórca Projektu kpt. Janusz Zbierajewski, kolejne dwa rejsy poprowadzili kpt. Krzysztof Januszewski i kpt. Maciej Sodkiewicz. – Dla mnie osobiście, propozycja poprowadzenia żaglowca Zawisza Czarny, którego połowę załogi stanowiły osoby niewidome, była dużym wyróżnieniem. Bardzo szybko przekonałem się, że obawy, które towarzyszyły mi przed rozpoczęciem rejsu, były mylne. Już pierwszego dnia zostałem mile zaskoczony entuzjazmem załogi oraz sprawnością poruszania się po żaglowcu.- powiedział Maciej Sodkiewicz, kapitan ostatniego etapu Projektu.

Fot. D. Kramski

Jedna z uczestniczek Projektu stwierdziła również, że -  Dla nas osób niepełnosprawnych, Projekt Zobaczyć Morze ma podwójne znaczenie. Po pierwsze, mamy możliwość posmakować prawdziwej, żeglarskiej przygody, a także sprawdzić się w niecodziennych okolicznościach. To niesamowita dawka adrenaliny, która dodaje wiary i siły do dalszego działania.

Fot. D. Kramski

Głównym celem projektu jest rehabilitacja osób niewidomych poprzez czynne uczestnictwo w rejsie morskim, a także pokazanie społeczeństwu ich prawdziwych możliwości.

Patronat Honorowy objął Minister Pracy i Polityki Społecznej p. Władysław Kosiniak – Kamysz, Ambasada Rzeczpospolitej Polski w Norwegii, Stałe Przedstawicielstwo Rzeczpospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli.

 

Więcej o projekcie na stronie:

www.zobaczycmorze.pl
www.facebook.com/zobaczycmorze
www.zobaczycmorze.blox.pl/html

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.