Nagroda „Żagli” dla „Eternity”, Srebrny Sekstant dla „Selmy”

2016-03-05 14:09 archiwum Żagli

Pierwszy piątek marca i Dwór Artusa, czyli nagrody Rejs Roku za rok 2015. Znowu sypnęło nagrodami za rejsy polarne, ale i przedstawiciele żeglugi w cieplejsze rejony zostali uhonorowani.

Rejs Roku, organizowany przez Miasto Gdańsk i Fundację Gdańską, miał swój finał we Dworze Artusa w piątek, 4 marca. Miasto reprezentował Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta do spraw polityki komunalnej, a Fundację Gdańską jej prezes, Mateusz Kusznierewicz. Na wstępie wszystkich zgromadzonych pozdrowił też przewodniczący jury Nagrody Honorowej Rejs Roku, admirał Czesław Dyrcz. Za część artystyczną odpowiadał Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

Wyróżnieniami Jury uhonorowało:

organizację Sail Training Association Poland (STAP) za wieloletnią działalność na rzecz morskiego wychowania oraz za konsekwentne od 5. lat organizowanie grudniowych rejsów dla młodzieży z dysfunkcją.

Rejs „Narvik 2015”, edukacyjną, nawiązującą do historii polskiego żeglarstwa wyprawę jachtu s/y „Stary”, którą poprowadził kpt. Maciej Krzeptowski, z załogami złożonymi z uczniów szczecińskich szkół, daleko poza koło polarne aż do arktycznego Svalbardu.

Rejs „Alaska – Patagonia – „8800 mil non stop”, pacyficzny etap wypraw s/y „Selma Expeditions” prowadzony przez kpt. Tomasza Łopatę. Był to najdłuższy, ponad dwumiesięczny rejs non stop polskiego jachtu w sezonie 2015 r.

Nagrody specjalne otrzymali:

organizatorzy zlotu Wagner Sailing Rally 2015 na Beef Island – integrującego środowisko żeglarzy polonijnych wokół osiągnięć Władysława Wagnera – pierwszego  polskiego żeglarza, który opłynął świat  pod żaglami pod polską banderą (1932 – 1939).

Nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różą Wiatrów” uhonorowano kpt. Jerzego Wąsowicza - żeglarza wielkich zasług dla polskiej bandery, popularyzacji żeglarstwa, tradycji, organizatora pionierskich zlotów oldtimerów, żeglarskiego ambasadora Gdańska.

Tradycyjną nagrodą za dobrą robotę żeglarską Grotmaszt Bractwa Kaphornowców uhonorował kpt. Macieja Sodkiewicza – kaphornera, organizatora wypraw polarnych, poszukiwacza ambitnych żeglarskich wyzwań.

Za rok 2015 przyznano dwie Trzecie Nagrody Honorowe Rejs Roku 2015:

Dla kpt. Artura Krystosika, który w ramach projektu nawiązującego do wyprawy Ernesta Shackletona, poprowadził s/y „Isfuglen” (pol. „Zimorodek”) z Ushuaia – po opłynięciu Hornu na Wyspę Słoniową oraz Georgię Południową. Przy okazji mogliśmy poznać dwie Panie, które jako pierwsze na świecie kobiety pełniące funkcję kapitana opłynęły Przylądek Horn właśnie na „Isflugen”. To Agnieszka Papierniok i Ewa Skut.

Dla kpt. Jacka Guzowskiego na s/y „Eternity”, który w ciągu 440 dni odbył samotną oceaniczną wyprawę ze Świnoujścia przez atlantyckie wyspy, Nowy Jork, Karaiby z powrotem przez porty Europy do Świnoujścia.

W 2015 roku przyznano także dwie Drugi Nagrody Honorowe Rejs Roku 2015:

Dla kpt. Mariusza Kopera, który poprowadził s/y „Katharsis II” na regaty Sydney – Hobart i dalej „po kraniec świata”, którym uznano Zatokę Wielorybią na antarktycznym Morzu Rossa, z zakończeniem wyprawy w nowozelandzkim Auckland.

Dla kpt. Macieja Sodkiewicza, który w ramach swych konsekwentnie realizowanych arktycznych projektów poprowadził s/y „Barlovento II” na rekordową północną szerokość 82 st. 37’018 N (w żegludze bez wmarzania w lód).

Srebrny Sekstant i Nagrodę Honorową Rejs Roku 2015 otrzymał kpt. Piotr Kuźniar za osiągnięcie najdalej na południe wysuniętego punktu w żegludze pod żaglami i ustanowienie tym samym rekordu świata i organizację rejsu, który rozpoczął się regatami Sydney – Hobart, wiódł przezMorze Rossa, Przylądek Horn, następnie na północ przez Atlantyk, Przejście Północno Zachodnie i znów na południe aż do Przylądka Horn.

Wszystkim laureatom gratulujemy!

Marek Zwierz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.