Nagrody Przyjaznego Brzegu - kpt. Jerzy Kuliński i Marek Halter wśród nagrodzonych

2014-03-31 13:38 Jerzy Kuliński
Logo nagroda przyjazny brzeg
Autor: Archiwum Żagli Logo Nagrody Przyjaznego Brzegu 2013

Miło nam poinformować, że wśród laureatów tegorocznych Nagród Przyjaznego Brzegu znaleźli się także współpracownicy redakcji "Żagli" - kpt. Jerzy Kuliński za swój Subiektywny Serwis Informacyjny oraz pan Marek Halter, który od wielu lat zajmuje się tematyką polskich dróg wodnych i akwenów śródlądowych. Oto pełna informacja na temat tegorocznych Nagród PTTK:

Konkurs o Nagrodę Przyjaznego Brzegu organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i przy współpracy kilku innych organizacji. Celem nagrody jest promocja atrakcji wodniackich i turystycznych Polski oraz wyróżnienie miejscowości najbardziej aktywnych w tej dziedzinie. Jury Centrum Turystyki Wodnej PTTK ogłosiło własnie listę laureatów dorocznej "Nagrody Przyjaznego Brzegu". To już dziesiąta, a więc jubileuszowa edycja ogólnpolskiego konkursu wyróżniającego przedsięwziecia i dokonania na rzecz szeroko pojętej turystyki wodnej. Warto podkreślić, że PTTK jako jedno z nielicznych stowarzyszeń w Polsce przeszło prze czasy peerelu "suchą nogą".

Tak się złożyło, że tym razem Jury doceniło też opiniotwórczą, niezależną niepokorną działalność Subiektywnego Serwisu Informacyjnego- zwłaszcza w dziedzinie wdrażania swobody żeglowania Polaków. Przyjmujemy to jako uznanie dla licznego grona Wolontariuszy-Autorów tekstów publikowanych w tym okienku na przestrzeni ostatnich 16 lat.

Wśród wyróżnionych Nagrodą Przyjaznego Brzegu z satysfakcją znajdujemy nazwiska szczególnie zasłużonych: Mirosława Czernego, Wojciecha Górskiego, Marka Haltera.

Gospodarz SSI - serdecznie gratuluje wszystkim PT Laureatom.

Gala wręczenia nagród odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie, na Scenie Głównej, podczas Targów Sportów Wodnych i Rekreacji "WIATR iWODA" w dniu 5.04.2014 r. w samo południe..

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

--------------------------------------------------------------------------------

Wykaz laureatów jubileuszowej edycji NPB za 2013 r.

GRAND PRIX- Camping Marina PTTK w Szczecinie

Za stworzenie uniwersalnej oferty turystycznej w żeglarskim Szczecinie. Laureat postawił na wszechstronność propozycji skierowanej w stronę turystów zyskując sobie należne uznanie w oczach użytkowników. Warte podkreślenia jest także, że wszechstronność i uniwersalność oferty oznacza w tym wypadku dbałość o każdy szczegół i dochowanie wysokich standardów jakościowych.

Nagrody Przyjaznego Brzegu

Kategoria - za budowę i rozbudowę infrastruktury wodniackiej
1. Miasto Brzeg
Za stworzenie nowoczesnej przystani służącej wodniakom i żegludze pasażerskiej.
Budowa przystani pokazała, że poprzez stworzenie miejsca integracji na wodzie możliwe jest przyjazne współistnienie wszystkich użytkowników.

2. Danuta i Grzegorz Borowscy z Chorzępowa nad Wartą
Za inwestycję rozwijającą Szlak Pętli Wielkopolskiej.
Gospodarze swoją działalnością udowodnili, że budowa infrastruktury wodnej możliwa jest również przez niewielkie podmioty, a także, że powstają obiekty potrzebne środowisku o wysokim standardzie.

3. Dom Warmiński
Za stworzenie sieci stanic kajakowych na Łynie.
Gospodarze wytyczyli nowy kierunek w zagospodarowaniu rzeki odpowiadając na rosnące potrzeby wodniaków w tym regionie. Dziewięć stanic w istotny sposób wzbogaca szlak wodny największej rzeki Warmii i Mazur.

4. Miasto Kamień Pomorski
Za konsekwentny rozwój infrastruktury żeglarskiej i budowę największego portu jachtowego w regionie.
Miasto postawiło na budowę mariny jako środka promocji regionu poprzez organizację imprez żeglarskich o zasięgu europejskim i pokazało korzyści płynące z wykorzystania swego naturalnego położenia.

5. Miasto Łomża
Za budowę przystani na Narwi wzbogacającej szlak z Wisły na Wielkie Jeziora Mazurskie.
Miasto stworzyło znaczące miejsce na wodniackiej mapie Polski, niezwykle potrzebne i w istotny sposób podnoszące standard popularnego szlaku wodnego.

6. Powiat Nakielski
Za rozwój szlaku Noteci i budowę nowoczesnej przystani miejskiej.
Nowa przystań w Nakle wpisuje się w wysokie standardy szlaku wodnego o międzynarodowym charakterze, tworząc nowe, niezwykle potrzebne, miejsce dla wodniaków.

7. Miasto Puławy
Za budowę nowoczesnej przystani wzbogacającej szlak Wisły.
Dzięki przystani Królowa Polskich Rzek zyskuje nowe ważne miejsce, przyjazne dla wodniaków i zachęcające do odwiedzin szlaku Wisły pomiędzy Warszawą a Krakowem.

8. Stowarzyszenie Związku Portów i Przystani Jachtowych Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego
Za stworzenie sieci portów na europejskim poziomie budujących nową jakość turystyki wodnej i wytyczenie wysokich standardów infrastruktury i obsługi wodniaków.

9. Miasto Ślesin
Za wzorowe wykorzystanie środków unijnych na budowę Przystani Wodnej przyjaznej środowisku wodniaków. Władze miasta pokazały, że dzięki wsparciu unijnemu możliwa jest realizacja dużych przedsięwzięć infrastrukturalnych, co nie wyklucza kreowania atmosfery przychylności dla ich użytkowników.

10. Miasto Zalewo
Za zaangażowanie miasta w rozbudowę szlaku wodnego Jezioraka i budowę nowoczesnej mariny. Dzięki konsekwentnym staraniom władz szlak Jezioraka uzyskuje nowe oblicze, zdobywając popularność wśród wodniaków z całej Polski.

Kategoria - za popularyzację i promowanie turystyki wodnej

11. ALMA PRESS
Za 25 lat konsekwentnej budowy polskiego rynku książki dla wodniaków. Przyjazna oficyna stworzyła niemal od podstaw rynek książki żeglarskiej i potrafiła skupić wokół siebie najlepszych polskich autorów, wydając publikacje niezwykle potrzebne wszystkim wodniakom.

12. Biznes i Ekologia
Za konsekwentne wspieranie problematyki polskich wód i turystyki wodnej. Redakcja pisma „Biznes i Ekologia” potrafi dostrzec istotne zagadnienia nie tylko w wąskich dziedzinach, ale - dążąc do syntezy - umiejętnie popularyzuje i wspiera turystykę wodną.

13. Pomorski Krajobraz Rzeczny
Za opracowanie założeń i tworzenie warunków dla rozwoju turystyki. Pozornie nieefektowne, ale niezwykle potrzebne przedsięwzięcia o charakterze pozytywistycznym tworzą solidną podstawę do skoordynowanych poczynań na rzecz rozwoju turystycznego regionu o dużym potencjale.

14. Subiektywny Serwis Informacyjny

Za wieloletnie i konsekwentne budowanie opiniotwórczego i niezależnego serwisu informacyjnego dla żeglarzy. Serwis SSI przez lata wypracował swoją pozycję stając się największym i najbardziej opiniotwórczym forum żeglarskim łączącym kilka pokoleń żeglarzy.

Nagrody Specjalne w konkursie "Nagrody Przyjaznego Brzegu"

1. Mirosław Czerny

Za 10 lat twórczej i rzetelnej pracy w jury Konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu. Laureat wniósł wiele zaangażowania w działalność jury, doskonale wypełniał swoją rolę koordynując codzienną pracę sekretariatu konkursu.

2. Wojciech Górski

Za wyszkolenie kilku pokoleń żeglarzy uczonych kompetentnie i życzliwie. Kapitan Górski przez lata stał się człowiekiem-instytucją, niezastąpionym na swym stanowisku, doskonale wypełniając swoją rolę, dbając przy tym o wysokie standardy prawne i etyczne.

3. Marek Halter

Za niezwykłe zaangażowanie i ogromny wkład w promocję szlaków wodnych całej Polski. Marek Halter przez lata wypracowywał własny styl w dziennikarstwie wodniackim, zgromadził ogromną wiedzę, którą chętnie dzieli się z kolejnymi pokoleniami czytelników.

4. Jarosław Kałuża

Za organizację i prowadzenie Wiślanych Flisów Królewskich oraz inne inicjatywy dla Wisły. Pan Kałuża codzienną pracą pokazuje, że Wisła to nie tylko królowa polskich rzek, ale także sposób na barwne życie i dzielenie się swym bogatym doświadczeniem.

5. Elżbieta Marszałek

Za wiele lat poświęconych Odrze i dokonania na jej rzecz.  Pani Marszałek swoimi działaniami udowadnia, że pasja i twórcze podejście to doskonała podstawa do tworzenia rzeczy wielkich, choć na co dzień często niedocenianych.

6. Roman Zamyślewski

Za serię unikatowych przewodników – albumów map dróg wodnych. Dzięki pracy autora szlaki odkrywane są na nowo, stają się bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla użytkowników.

Laury X lecia "Nagrody Przyjaznego Brzegu"
1. Dąbrowa Górnicza

Za systematyczny rozwój oferty turystycznej nad unikatowym kompleksem jezior Pogoria.
Budowanie kolejnych elementów infrastruktury tworzy nową jakość i wyznacza nowe standardy w postrzeganiu turystyki wodnej.

2. Nowa Sól

Za rolę lidera w turystycznym zagospodarowywaniu Odry i rozbudowę infrastruktury.
Władze miasta niezwykle systematycznie i skrupulatnie rozwijają inwestycje infrastrukturalne w swoim regionie, zyskując uznanie środowiska wodniackiego.

3. Województwo Zachodniopomorskie

Za integrowanie i wspieranie licznych projektów wodniackich o randze europejskiej.
W regionie od lat konsekwentnie wspierane i koordynowane są działania na rzecz poprawy infrastruktury oraz promocji szlaków, tworząc sprzyjający klimat do działania na rzecz rozwoju turystyki wodnej.

4. Związek Miast i Gmin Nadnoteckich

Za konsekwentne rozwijanie szlaku wodnego Noteci oraz nowoczesne i spójne inwestycje. Związek od lat tworzy od podstaw obiekty infrastrukturalne w istotny sposób wzbogacające szlak wodny łączący Wisłę z Odrą.

Poza Jury, dyplomy Ministra Sportu i Turystyki

Andrzej Gordon, Wojtek Skóra, Stanisław Latek, Mirosław Czerny, Leszek Mulka, Zygmunt Babiński, Elżbieta Marszałek, Edward Kozanowski, Zbigniew Ptak

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.