MŚ klasy Optimist w Dziwnowie - medale rozdane

2015-09-04 14:57 Dominik Życki
Rok Verderber - mistrz świata klasy Optimist w 2015 r.
Autor: Archiwum Żagli

Słoweniec Rok Verderber zdobył złoty medal Mistrzostw Świata 2015 w klasie Optimist zakończonych właśnie w Dziwnowie. Najlepszy z Polaków, Filip Miłoszewski z UKS Barnim Goleniów zajął 48 miejsce. Srebro zdobył 13-letnia Jodie Lai z Sigapuru, a brąz Norweg - Mathias Berthet.

Dziś z powodu braku wiatru w Dziwnowie nie odbył się żaden wyścig, a Komisja Sędziowska po kilku godzinach oczekiwań podjęła ostateczną decyzję o zakończeniu regat. Wiążąca jest zatem dotychczasowa klasyfikacja generalna.

275 żeglarzy z aż 58 krajów – to liczby, które dziś przechodzą do historii żeglarstwa. Właśnie tylu młodych zawodników od 25 sierpnia walczyło w Dziwnowie (zachodniopomorskie) o tytuł Mistrza Świata Klasy Optimist. I jak się okazało, według IODA (International Optimist Dinghy Association) – międzynarodowej federacji tej żeglarskiej klasy - jest to wynik godny rekordu Guinnessa. Tak wielu zawodników i tak wiele narodowych reprezentacji jeszcze nigdy nie brało udziału w żadnych międzynarodowych regatach klas monotypowych, nawet w Igrzyskach Olimpijskich.