Michał Palczyński żegluje wzdłuż Nowej Zelandii

2015-02-26 11:49 Michał Palczyński

W lutowych Żaglach (2/2015) ukazał się mój artykuł o Pitcairn – samotnej wyspie na Pacyfiku. Ale to nie koniec przygody z Pitcairneńczykami! Ciąg dalszy nastąpi w maju 2015, kiedy płynąc z Nowej Zelandii do Nowej Kaledonii, odwiedzimy australijskie Norfolk. W połowie XIX wieku przeniosła się tu duża grupa mieszkańców Pitcairn, kiedy na wyspie zrobiło się ciasno. Norfolk leży w połowie drogi między Nową Zelandią a Nową Kaledonią i jest to bardzo rzadka okazja, aby je odwiedzić.

Zanim jednak opuścimy Nową Zelandię, odwiedzimy kilka miejsc na Wyspie Północnej, gdzie lato miesza się ze śniegiem. Jest to prawdziwa mozaika krajobrazów pełna piaszczystych plaż, górskich łańcuchów, zjawisk geotermalnych i czynnych wulkanów. Od kilku tygodni płynę wzdłuż wschodniego wybrzeża Nowej Zelandii i zapewniam, że tamtejsze krajobrazy zapierają dech w piersiach (zdjęcia).

Nowa Kaledonia również należy do czołówki najpiękniejszych zakątków świata. Położona jest w sercu Oceanu Spokojnego. Pasjonatów podwodnego świata zachwyci największa na świecie laguna o powierzchni 24 000 km kw. oraz otaczająca wyspę rafa koralowa. W centrum wyspy znaleźć można liczne endemiczne rośliny i zwietrzęta, a krajobraz rozciągającego się wzdłuż wyspy masywu górskiego ma niepowtarzalny charakter.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU
 
W Nowej Kaledonii rozpocznie się kolejny etap mojego rejsu – przez Cieśninę Torresa do Darwin – stolicy Terytorium Północnego Australii, razem 2300 Mm. W drodze z Nowej Kaledonii zatrzymamy się na niezamieszkałej rafie Chesterfield. Byłem tam w drodze do Australii i uważam, że jest to miejsce bajkowe (zdjęcia). Dalej ruszymy w stronę znanej z wszechobecnych raf Cieśniny Torresa. Jednak zanim tu dotrzemy, czeka nas ponad 1500 mil nieprzerwanej żeglugi po Morzu Koralowym. Jest to pasatowy przelot, więc warunki będą przyjemne. Na pewno odwiedzimy australijską Thursday Island, która jest "stolicą" wysp w Cieśninie Torresa. Zamieszkują je nie Aborygeni, ale Melanezyjczycy spokrewnieni z ludami z Papui Nowej Gwinei.

Cieśnina Torresa z licznymi wyspami i rafami dostarczy na pewno wielu atrakcji nawigacyjnych.
Serdecznie pozdrawiam z Nowej Zelandii i zapraszam na pokład jachtu Crystal.

O etapach rejsu dookoła świata na: www.skiff.pl
Newsy z pokładu na FB: https://www.facebook.com/RejsDookolaSwiata

Michał Palczyński

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.