Lutowe "Żagle" już w sprzedaży!

2014-01-30 10:48 Dominik Życki
Okładka lutowego numeru Żagli 02/2014
Autor: Carlo Borlenghi/Rolex/Regattanews W kioskach, salonach prasowych, w e-kiosku oraz w AppStore dostępny jest już lutowy numer miesięcznika "Żagle" 02/2014. Oto najważniejsze tematy poruszane w tym wydaniu:

W kioskach, salonach prasowych, w e-kiosku oraz w AppStore dostępny jest już lutowy numer miesięcznika "Żagle" 02/2014. Oto najważniejsze tematy poruszane w tym wydaniu:

T E M A T    N U M E R U

Kanał Gliwicki – ciekawy, a mało znany – cz. 1 - str. 38
Kanał Gliwicki wiedzie przez tereny Śląska Górnego i Opolskiego bogate w zabytki pochodzące z wczesnego średniowiecza po okres najnowszy. Otwarty dla żeglugi w 1941 r. zastąpił przestarzały Kanał Kłodnicki.

 

P R Z E G L Ą D

Nie dawajmy pretekstu do narzekań! - str. 6
Wody jezior na Mazurach są zagrożone przeżyźnieniem – formą biologicznego zatrucia. Niestety, żeglarze w pewnym stopniu się do tego przyczyniają...

Paryskie spotkania z jachtami - str. 10
Salon Nautyczny w Paryżu to jedna z najstarszych imprez wystawienniczych. Choć jest recesja na rynku, nie pokazać się w stolicy  rancji, to jak oddać mecz walkowerem. To tutaj robi się interesy.

Po przeczytaniu artykułu zapraszamy do galerii dodatkowych zdjęć z wystawy - zamieściliśmy je na portalu www.zagle.com.pl

 

T E C H N I K A

O właściwym wykorzystaniu żagla - str. 14
Tradycyjnie zimą wprowadzamy naszych czytelników w świat bojerów. Wojciech Kuźnicki tym razem rozważa ważną kwestię  optymalnego ustawiania żagla ślizgu.

Co to jest „Colin Archer”? - str. 24
Co to są jachty typu Colin Archer? Dlaczego tak bardzo doceniają jego cechy wytrawni żeglarze morscy?

 

M O T O

Airboatem po Everglades - str. 32
Park Narodowy Everglades prawie w całości obejmuje podmokłe tereny Florydy, po których poruszać się można jedynie airboatami – pojazdami znanymi z filmów i telewizji.

 

Ś R Ó D L Ą D Z I E

Spinaker – żagiel mało znany - str. 46
Spinakera widział każdy żeglarz, ale nie każdy potrafi go obsługiwać. Wymaga on doświadczenia, umiejętności i koncentracji uwagi oraz odpowiedniego zgrania załogi. Jego „odpalenie”, utrzymanie i „zgaszenie” często stanowi poważne wyzwanie nawet dla doświadczonych żeglarzy. Jednak kiedy go obłaskawimy, okaże się, że żegluga będzie nam sprawiała wiele frajdy!

 

M O R Z E

Zimowy Horn pod żaglami - str. 54
O wyprawie zimą na Horn ta grupa żeglarzy myślała już od dłuższego czasu. Od sześciu lat pływali na jachcie s/y „Selma Expeditions” na Antarktydę i po kanałach Ziemi Ognistej, ale jeszcze nigdy nie byli tam zimą. „Zimowy Horn” miał być inauguracją cyklu ich przygotowań.

W zakamarkach Kalmarsundu - str. 62
W Kalmarsundzie nie spodziewaliśmy się zobaczyć niczego zaskakującego. A okazuje się, że i na tak uczęszczanej trasie są ciekawe miejsca leżące obok głównego szlaku. Zapraszamy do odkrywania cieśniny raz jeszcze!

Kreta – wyspa bogów i żeglarzy (1) - str. 72
Ze względu na objętość autor dokonał wyboru i zaprezentował czytelnikom „Żagli” te porty Krety, które są najciekawsze. To pierwsza z trzech części opisu tej pięknej wyspy!

 

S P O R T

Transat Jacques Vabre: „Cisnęliśmy na maksa…” - str. 88
Z załogą jachtu „Energa” Zbigniewem Gutkowskim i Maciejem Marczewskim o regatach Transat Jacques Vabre rozmawiał Paweł Paterek.

Sydney2Hobart: Siódme zwycięstwo - str. 90
W 69. Rolex Sydney Hobart Yacht Race po raz 7. ten kultowy wyścig wygrał australijski „Wild Oats XI”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.