Leonid Teliga znów będzie w Grodzisku

2013-09-16 12:23 Wiesława Śleszyńska
Leonid Teliga na swym jachcie Opty
Autor: Wikipedia Leonid Teliga na swym jachcie "Opty"

Leonid Teliga to postać niezwykła - pierwszy Polak i pierwszy Słowianin, który samotnie opłynął kulę ziemską na jachcie o wymownej nazwie „Opty”. Urodził się w Rosji, ale dzieciństwo i młodość spędził  w Grodzisku Mazowieckim - mieście, gdzie żywo kultywowane jest jego imię i wielki żeglarski wyczyn.

Grodzisk nie zapomina o swoim mieszkańcu oraz o rocznicach z nim związanych.

W 2009 roku zorganizowano wystawę „ I ja tu byłem- Leonid Teliga”, w 2010 roku wydano książkę autorstwa Wiesławy Śleszyńskiej pod tytułem „Oczy pełne morza. Leonid Teliga i jego miasto - Grodzisk Mazowiecki”, która otrzymała nominację do nagrody „Żagli” imienia Leonida Teligi. Grodziski Klub Żeglarski „Czysty Wiatr” był organizatorem spotkań

z żeglarzami i podróżnikami, m. in. Mateuszem Kusznierewiczem, Dominikiem Życkim czy Moniką Witkowską.

W kwietniu 2014 roku przypada znacząca data - minie 45 lat od „opasania biało- czerwoną wstęgą globu ziemskiego”. Grodziski Klub Żeglarski „Czysty Wiatr” obchodzić będzie 10 rocznicę powstania, a Gimnazjum nr 3 im. Leonida Teligi w Grodzisku Mazowieckim już 15. Z tych okazji planuje się odsłonięcie  pomnika Leonida Teligi. W Polsce, zwłaszcza na wybrzeżu, są liczne tablice przypominające osiągnięcie kapitana. W środkowej Polsce brak takich stałych elementów architektonicznych świadczących o pamięci o tym wielkim Polaku. Będzie to pierwszy i jedyny pomnik Leonida Teligi.

Coraz piękniejszy Grodzisk, w którym znajduje  się wiele uroczych wodnych zakątków, chce specjalnie uczcić rocznicę powrotu z rejsu dookoła świata. Projekt pomnika powstał w ramach uczniowskiego konkursu, ponieważ Leonid Teliga doceniał młodzież i jej liczne pasje. Uczniowie grodziskich gimnazjów przygotowali prace plastyczne, mieszkańcy mogli je obejrzeć w Centrum Kultury i ocenić, a następnie zagłosować na najciekawszą z nich. Będą one inspiracją przy projektowaniu pomnika. Wszystkie rocznicowe działania  koordynuje komitet, który będzie także zbierać fundusze na budowę posągu.

Dla  mieszkańców Grodziska Mazowieckiego propagowanie pozytywnych wzorców jest bardzo ważne, zwłaszcza takich, które uczą determinacji w osiąganiu wymarzonych celów. Świadectwem tego są osiągnięcia miasta w skali kraju i nie tylko.

 

Wiesława Śleszyńska

Gimnazjum nr 3 im. L. Teligi w Grodzisku Maz.

Grodziski Klub Żeglarski „Czysty Wiatr”

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.