Klepacka już prowadzi - drugi dzień żeglarskich mistrzostw Polski

2013-09-20 18:40 Materiały prasowe PZŻ
Zofia Klepacka
Autor: Paweł Kowalski/RSX Team Klepacka już prowadzi - drugi dzień żeglarskich mistrzostw Polski

Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) jako jedyny zawodnik rozgrywanych w Gdańsku Mistrzostw Polski w żeglarstwie nie doznał żadnej porażki. Po sześciu wyścigach w klasie Laser na jego koncie sześć jedynek. W klasie RS:X kobiet, powracająca po przerwie Zofia Klepacka (YKP Warszawa) wysunęła się na prowadzenie.

Kacper Ziemiński to zdecydowanie największy dominator trwających Mistrzostw Polski. Od początku regat nie zaznał żadnej porażki, a za nami już pond połowa rywalizacji. Mimo, że na starcie klasy Laser stanęła cała krajowa czołówka, to nikt nie może znaleźć sposobu na piątego zawodnika rozegranych niedawno mistrzostw Europy. Ziemiński pokazuje, że już od dłuższego czasu jest w znakomitej formie i pewnie zmierza po krajowy czempionat. Za jego plecami walka o medale rozegra się pomiędzy byłym wicemistrzem Europy Jonaszem Stelmaszykiem (KS Spójnia Warszawa), i Patrykiem Piaseckim (AKS OSW Olsztyn).

„Wbrew pozorom te regaty nie są dla mnie łatwe. Mimo, że wygrałem dotychczas wszystkie wyścigi to nie przyszło to łatwo. Za każdym razem musiałem ostro rywalizować z innymi zawodnikami i przeważnie po pierwszych okrążeniach byłem na dalszych pozycjach. Na szczęście bardzo dobra żegluga taktyczna w drugiej części wyścigów sprawiała, że za każdym razem udało mi się wyjść na prowadzenie, którego nie oddawałem do mety” – powiedział po dzisiejszych wyścigach Ziemiński.

W żeńskiej odmianie Lasera, czyli Radialu znakomity dzień zaliczyła Agata Barwińska, która wygrała wszystkie dzisiejsze wyścigi dzięki czemu wysunęła się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Młoda zawodniczka z MOS Iława w pokonanym polu pozostawiła bardziej rutynowane i utytułowane koleżanki w tym olimpijkę z Londynu Annę Wainzieher (AZS UW Warszawa, ENERGA Sailing Team), Paulinę Czubachowską (FIR Warszawa) oraz Natalię Majcher z MKŻ Arka Gdynia.

W klasie RS:X kobiet prowadzenie objęła Zofia Klepacka. W tej samej specjalności wśród mężczyzn Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk, ENERGA Sailing Team) utrzymał dwa punkty przewagi nad Przemysławem Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot, ENERGA Sailing Team).

„To były ciężkie warunki. Wiało od morza, a miało się wrażenie, że wiatr jest od brzegu. Ponadto były w nim "dziury", niektórzy nagle stawali, a inni również niespodziewanie odpływali” - relacjonuje Paweł Kowalski, trener reprezentacji Polski w klasie RS:X, który przed rokiem do brązowych medali olimpijskich doprowadził: Zofię Klepacką i Przemysława Miarczyńskiego.

W tych wymagających warunkach atmosferycznych w rywalizacji kobiet decydująca była rutyna Klepackiej, dla której to pierwszy start od ubiegłorocznych igrzysk. Stołeczna deskarka idealnie czytała zmiany kierunku wiatrów. W piątek wygrała wszystkie trzy wyścigi, a w klasyfikacji generalnej wysunęła się na pierwsze miejsce!

Natomiast status quo w rywalizacji byłych mistrzów świata i Europy w klasie RS:X. Piotr Myszka po piątkowych wyścigach utrzymał dwa punkty przewagi nad Przemysławem Miarczyńskim.

„Nie powiedziałbym, że się z Piotrkiem pilnujemy. W tak małej stawce to trudne. Raczej każdy płynie tam, gdzie podpowiada mu jego żeglarski nos” - ocenia Miarczyński, który piątek rozpoczął od wygranej w stawce 22 deskarzy.

O pechu w tym wyścigu mógł mówić Myszka, który złapał kępę trawy, stracił na szybkości, a w konsekwencji metę osiągnął na 4. miejscu.

W drugim wyścigu głównych pretendentów do złota pogodził Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot). 20-latek wygrał nie tylko ten bieg, ale w klasyfikacji generalnej seniorów awansował na trzecie miejsce, a wśród młodzieżowców jest pierwszy, kosztem byłego mistrza świata juniorów, Pawła Tarnowskiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

„W ostatnim wyścigu dnia wraz z Tarnowskim mieliśmy pecha. Stanęliśmy od zawietrznej, ale wiatr skręcił i reszta stawki nad odpłynęła. Na górnym znaku byłem 10. Potem zyskałem jeszcze 4 miejsca, ale wyżej wdrapać się już nie dało. Na szczęście ten wynik nie będzie mi się liczył do klasyfikacji końcowej” - dodaje Miarczyński.

Zgodnie z regulaminem po rozegraniu pięciu wyścigów każdemu startującemu anuluje się w punktacji generalnej rezultat z najsłabszego wyścigu.  

W klasie Finn na prowadzeniu umocnił się Piotr Kula (BTŻ Biskupiec), który dzisiejsze wyścigi kończył na pozycjach 2,1,1. W walce o medal liczyć się będą jeszcze Miłosz Wojewski (SEJK Pogoń Szczecin), Rafał Szukiel (AKS OSW Olsztyn) oraz Michał Jodłowski (FIR Warszawa).

Najbardziej zacięta rywalizacja odbywa się nadal w klasie 470, gdzie załogi bardzo mocno tasują się w poszczególnych wyścigach. Po sześciu biegach na czoło wysunęła się załoga Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik (SEJK Pogoń Szczecin), która wyprzedza Karola Jączkowskiego z Arturem Baranowskim (YKŻ Marina Łeba) oraz Ewę Szczęsną i Jagodę Reszkę (ChKŻ Chojnice). W klasie 470 kobiety rywalizują na jednej trasie z mężczyznami często nie ustępując im prędkością. Skrzypulec z Wójcik były zdecydowanie najszybsze w dzisiejszym pierwszym biegu, a równa żegluga w pozostałych pozwoliła na objęcie prowadzenia.

W sobotę kolejne wyścigi wystartują o godzinie 11:00. W każdej klasie odbędą się po trzy biegi. O ile - oczywiście - pozwolą na to warunki atmosferyczne, bo prognozy są słabo wiatrowe.

Te starty będą jednocześnie dla zawodniczek i zawodników z dalszych pozycji w klasyfikacjach ostatnią szansą, aby przebić się do wyścigu medalowego. W niedzielę wystartuje w nim tylko po 10 najlepszych załóg w każdej klasie.

Niedzielna rywalizacja również ma rozpocząć się o 11:00. Natomiast uroczystość nagradzania medalami najlepszych seniorów i młodzieżowców w siedmiu konkurencjach odbędzie się o 16:30. Dla kibiców wstęp jest wolny.

Organizatorami regat są Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS w Gdańsku Górkach Zachodnich oraz Polski Związek Żeglarski. Wyniki z regat można obejrzeć TUTAJ

***

Polski Związek Żeglarski (www.pya.org.pl) - celem Związku jest  zrzeszanie  klubów i stowarzyszeń żeglarskich, popieranie rozwoju żeglarstwa we wszystkich jego formach,  reprezentowanie  interesów stowarzyszonych w nim osób. Jako Narodowy Związek Sportowy prowadzi szkolenie żeglarskie na wszystkich poziomach rywalizacji sportowej. Odpowiada za przygotowania Kadry Narodowej w żeglarstwie do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy. W roku 2013 żeglarstwo zostało uznane jako jedna z priorytetowych dyscyplin sportowych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Starty Kadry Narodowej w żeglarstwie wspierają: MSiT, ENERGA SA,

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.