Ekonomia wody i jej wpływ na rozwój Warmii i Mazur

2017-05-24 17:49 Informacja prasowa
Ekonomia wody i jej wpływ na rozwój Warmii i Mazur
Autor: materiały prasowe Ekonomia wody i jej wpływ na rozwój Warmii i Mazur

Konferencja „Ekonomia wody na Warmii i Mazurach. Kadry dla branży jachtowej – perspektywy inteligentnej specjalizacji” odbędzie się 26 maja 2017 roku w Iławie w hotelu Port 110 nad Jeziorakiem. Organizatorem wydarzenia jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Województwo warmińsko-mazurskie należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów Polski. Zgodnie z hasłem promującym region: „Zdrowe życie, czysty zysk” Warmia i Mazury przyciągają nie tylko turystów, ale również przedsiębiorców. Ze względu na wyjątkowe połączenie atutów przyrodniczych i zachęt inwestycyjnych region daje możliwość jednoczesnej satysfakcji z jakości życia i rozwoju kariery zawodowej. Sukcesywnie przybywa firm, które to doceniają i podejmują decyzję o zainwestowaniu swojego kapitału.

Piękna przyroda to nie tylko wartość estetyczna wpływająca na jakość życia mieszkańców, ale przede wszystkim fundament gospodarki regionu. Bez wody, lasów i pól nie wyznaczono by inteligentnych specjalizacji regionu – według przyjętej „Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025” są to: ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości. Tym, co łączy nasze kluczowe branże, jest zależność od naturalnych surowców.

- Naszym głównym celem strategicznym jest spójność ekonomiczna, społeczna i przestrzenna Warmii i Mazur z regionami Europy, a także wzrost konkurencyjności gospodarki – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Jedna z inteligentnych specjalizacji województwa, czyli ekonomia wody, bazuje na największych w Polsce zasobach wód powierzchniowych, wokół których rozwinęła się turystyka, a także na produkcji jachtów i usług związanych z tymi branżami.

Specjalizacja ekonomia wody, której dedykowana jest konferencja w Iławie,  łączy podmioty o różnym profilu działalności – podmioty produkcyjne (stocznie jachtowe, producenci wyposażenia jachtów i łodzi, producenci modeli i form z laminatu), usługowe (m.in. transport wodny, zakwaterowanie, turystyka, rekreacja i sport), jak i budowlane (sieci wodociągowe, inżynieria wodna, infrastruktura marin i portów). Przedsiębiorstwa wpisujące się w specjalizację ekonomia wody zatrudniają łącznie ok. 9% ogółu pracujących w województwie.

Z roku na rok wzrasta liczba przedsiębiorstw ekonomii wody, jak i ich aktywność rynkowa (mierzona np. eksportem, czy liczbą turystów). Atrakcyjność regionalnych produktów pozytywnie weryfikuje rynek – zarówno krajowy, jak i zagraniczny. Sukces działalności produkcyjnej (szczególnie branży jachtowej) wiąże się także wprowadzaniem na rynek nowych lub ulepszonych rozwiązań, aktywności przedsiębiorców na międzynarodowych targach i wydarzeniach branżowych, efektywności sieci dystrybucji oraz marketingu. Badanie potencjału innowacyjnego i rozwojowego przedsiębiorstw funkcjonujących w obszarze inteligentnych specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego z 2015 roku wskazywało, że produkcja statków i łodzi (w tym jachtów) generowała ok. 2% regionalnych przychodów przetwórstwa przemysłowego ze sprzedaży. W skali kraju, Warmia i Mazury są drugim w kolejności województwem o największych przychodach ze sprzedaży tej branży (8% puli krajowej). W 2013 roku statki i łodzie to ok. 2% łącznego eksportu województwa. Wartość tego działu eksportu województwa zbliżona była do 50 milionów EUR.



Jednak nawet najlepsze pomysły i rozwiązania technologiczne oraz plany rozwojowe firmy nie będą miały szansy realizacji bez odpowiednich kadr. Deficyt odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to największe wyzwanie dla większości firm produkcyjnych niezależnie od branży. Kapitał ludzki jest bowiem wskazywany jako jeden z najcenniejszych zasobów przedsiębiorstw inteligentnych specjalizacji. Zmianę sytuacji na rynku pracy może przynieść tylko współpraca na linii biznes – szkoła zawodowa – samorząd. Podczas konferencji można będzie dowiedzieć się zarówno o potrzebach kadrowych pracodawców z branży jachtowej, jak i dobrych praktykach z regionu dotyczących szkolnictwa zawodowego, mogących znaleźć uniwersalne zastosowanie.

Wydarzenie skierowane jest zatem do przedstawicieli samorządów lokalnych, producentów łodzi, żeglugi śródlądowej, portów, przedstawicieli szkół zawodowych, firm konsultingowych i agencji HR i wychodzi naprzeciw niektórym z najważniejszych potrzeb przedsiębiorstw funkcjonujących w ramach inteligentnej specjalizacji województwa, takim jak potrzeby kompetencyjne oraz współpraca z otoczeniem zewnętrznym.

Konferencja będzie wydarzeniem towarzyszącym „International Waterbike Regatta Jeziorak 2017”, czyli zmagań łodzi napędzanych siłą ludzkich mięśni. Jednostki startujące w regatach muszą wykazać się sprawnością m.in. w sprintach, slalomie, na długim dystansie czy też próbie przyspieszenia. W rywalizacji wystartują studenci uczelni technicznych z całej Europy (w tym Wydziału Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej od lat współpracującym ze stoczniami z Warmii i Mazur), którzy samodzielnie skonstruowali prototypy pojazdów.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI:
(Prowadzący: Piotr Burczyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Koordynacji Promocji, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

11.00 – Rejestracja gości, powitalna kawa
11.15 – Wystąpienie: Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
11.25 – Powitanie uczestników konferencji: Marek Polański, Starosta Powiatu Iławskiego
11.35 – Kształcenie kadr dla polskiego przemysłu jachtowego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, dr hab. inż. Janusz Kozak, Profesor nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej, Dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa
11.50 – Potrzeby kadrowe polskiego przemysłu jachtowego w kontekście dynamicznego rozwoju branży: Michał Bąk, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY
12.05 – Przerwa kawowa
12.30 – Dobre praktyki we współpracy biznes-samorząd z podkreśleniem modelu współpracy i aspektów finansowych, Marek Szmigiel, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Mrągowie,
13.00 – Panel dyskusyjny: Perspektywy rozwoju branży – szkolnictwo zawodowe,
Moderator panelu: Robert Szklanny, kapitan jachtowy, trener żeglarstwa w MOS Iława,
Uczestnicy panelu:
- Marcin Kemski, Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna
- Marek Polański, Starosta Powiatu Iławskiego
- Ireneusz Szepietowski, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Gen. Józefa Bema w Węgorzewie
- Andrzej Wiczkowski, Starosta Powiatu Ostródzkiego
- przedstawiciel stoczni jachtowej Northman w Węgorzewie
13.30 – Lunch
14.30 – Networking

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.