Dominik Życki z Rio: Klasa Finn wkracza do akcji

2016-08-09 15:49 Dominik Życki
Zatoka Guanabara
Autor: Sailing Energy / World Sailing

Dziś do rywalizacji o medale olimpijskie przystąpią zawodnicy klasy Finn - niestety, bez naszego reprezentanta. Wyścigi odbędą się więc w klasach: RSX kobiet, RSX mężczyzn, Laser, Laser Radial i Finn. Drugi dzień zmagań żeglarzy powinien przebiegać przy nieco słabszym wietrze, niż wczoraj.

Trochę słabszy wiatr, o ile prognozy się sprawdzą, może pomóc Małgorzacie Białeckiej (RSX kobiet) w odrobieniu strat z pierwszego dnia. Gosia ze względu na niższą masę ciała niż u innych zawodniczek preferuje słabsze warunki. Dla uniwersalnych: Piotra Myszki w klasie RSX panów i Kacpra Ziemińskiego w klasie Laser ta informacja nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Prognozy przewidują na czas wyścigów od 11 do 18 w (3-4B) i to na wszystkich trasach położonych w zatoce Guanabara. Prąd początkowo nie powinien odgrywać większej roli, ale w drugiej części dnia wzmocni się. Jego kierunek będzie pokrywał się z kierunkiem wiatru, więc na trasie Ponte (Laser i Laser Radial) oraz Escola Naval (RSX) położonych na środku zatoki, zawodnicy będą musieli wziąć to pod uwagę. Prąd o godzinie 15.00 czasu lokalnego osiągnie swoje maksimum - ok. 0,17 w. Temperatura na zatoce osiągnie dziś ok. 25 C, wilgotność powietrza 87 %.

W klasach RSX panów i pań przewidziano po 3 wyścigi, w Laserze oraz w klasie Laser Radial - po 2.

Dziś rywalizacje rozpoczną panowie w klasie Finn. Po raz pierwszy od igrzysk w Barcelonie w 1992 roku wśród olimpijczyków zabrakło polskiego reprezentanta. Piotr Kula w klasie Finn miał wielki zapał, ale nie potrafił, niestety, wznieść się na olimpijski poziom. Brak naszych reprezentantów nie oznacza, że rywalizacja w tych klasach nie będzie godna uwagi. Wręcz przeciwnie, będzie się wiele działo. Okaże się na przykład, czy w klasie Finn na scenę wstąpi nowy król. Brytyjczyk Giles Scott pozostawał dotąd w cieniu wielkiego mistrza Bena Ainslie. Scott jest aktualnym mistrzem świata, a ostatnie trzy lata to jego pełna dominacja w klasie Finn. Złoty medal w Rio byłby mocnym akcentem jego rozpoczynającej się wielkiej olimpijskiej kariery.

Klasa Finn
Projektant Rickard Sarby (SWE); 1949 r.
długość 4,5 m
szerokość 1,25 m
masa 123 kg
powierzchnia grota 10,2 m²

Łódki klasy Finn mają swoje miejsce w programie regat olimpijskich od Helsinek 1952 r. To jednoosobowa łódź, gdzie optymalna waga sternika waha się od 90 do 115 kg. Finn to skomplikowana żaglówka. Mimo prostego z pozoru zestawu: kadłub, żagiel i maszt bez olinowania stałego, zmusza do precyzyjnych ustawień. Jest przez to bardzo atrakcyjna i wymagająca wszechstronnych umiejętności. Na tych łodziach swoje kariery rozpoczynali najwięksi żeglarze. W tej klasie żeglował Brytyjczyk Ben Ainslie, niekwestionowany król klasy Finn. Ma pięć medali olimpijskich - cztery złote (3 z klasy Finn - 2004, 2008, 2012 i 1 z klasy Laser 2000) i srebrny (Laser 1996). Ma dziesięć tytułów mistrza świata i dziewięć mistrza Europy. Jest złotym dzieckiem żeglarstwa, jednym z największych talentów w tej dyscyplinie. Tuż przed igrzyskami w Londynie 2012 zainaugurował działalność swojego zespołu America’s Cup – Ben Ainslie Racing. Był kilkakrotnie wybierany Żeglarzem Roku ISAF na świecie. Sir Ben nie zdecydował się na kolejną mordercza kampanię olimpijską na rio 2016.
Na Finnie żeglował też Jacques Rogge – poprzedni przewodniczący MKOl.
Polska historia Finna to przede wszystkim wielkie sukcesy Mateusza Kusznierewicza, złoty medal olimpijski z Atlanty i brązowy Aten. W tej klasie startował legendarny Andy Zawieja, olimpijczyk z Meksyku w 1968 r. Kilka lat później, już jako trener Andy stworzył grupę znakomitych finnistów. Na finnie właśnie pierwszy, brązowy medal mistrzostw świata w klasie olimpijskiej dla Polski wywalczył w 1981 r. Mirosław Rychcik. W 1982 roku Henryk Blaszka zdobył srebrny medal mistrzostw świata. Znakomicie żeglował śp. Jacek Sobkowiak, brązowy medalista mistrzostw Europy z 1984 r. Nasi żeglarze byli bezapelacyjnie faworytami do medalu igrzysk w Los Angeles, które niestety zostały przez kraje bloku komunistycznego zbojkotowane.
W Pekinie, a raczej w Qingdao w 2008 roku 10 miejsce w igrzyskach zajął Rafał Szukiel. Cztery lata później Piotr Kula, wówczas aktualny 6. zawodnik mistrzostw świata 2012 r., zajął w Weymouth 16 m.

Żeglarzy, których w Rio 2016 stać na zdobycie medalu, jest w tej klasie wielu, trudno tu wszystkich wymienić. Na pewno są to m.in.:
Duńczyk Jonas Hoegh Christensen - srebro Londyn 2012. Mistrz świata z roku 2006, wielokrotnie na podium najważniejszych imprez.
Holender Pieter Jan Postma, od dekady w absolutnej czołówce klasy.

Oto plan wyścigów na wtorek, 9 sierpnia:
klasa          trasa             sygnał ostrzeżenia                 planowana liczba wyścigów
RS:X M       Escola Naval   13:25 (18:25 czasu w Polsce)   3
RS:X W       Escola Naval   13:15 (18:15 czasu w Polsce)   3
Laser          Ponte            13:10 (18:10 czasu w Polsce)   2
Laser Radial Ponte             13:00 (18:00 czasu w Polsce)   2
Finn            Pão de Açucar 13:00 (18:00 czasu w Polsce)   2

Organizatorzy przygotowują transmisje telewizyjne z wyścigów klasy RSX kobiet, w której startuje Małgorzata Białecka, oraz z klasy Finn. Nie wiadomo jeszcze, które z nich zobaczymy na antenach Telewizji Polskiej.

Aktualne wyniki w formacie pdf zamieściliśmy poniżej:
Laser
Laser Radial
RSX mężczyzn
RSX kobiet

Czy wiesz, że...
Caipirinha to narodowy drink Brazylii. Powstaje z połączenia cahaca - tradycyjnego alkoholu, produkowanego z trzciny cukrowej, z brązowym cukrem i limonką. Jest to najmocniejszy, a zarazem najpopularniejszy drink alkoholowy w Brazylii, który dopiero niedawno zagościł w barach innych części świata. Jest to spowodowane ograniczoną dostępnością cahacy poza Ameryką Południową. Istnieje jednak odmiana tego drinku, w Polsce nazywana capiroską, w której zamiast alkoholu z trzciny cukrowej dodaje się wódkę.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.