Dalej dobrym kursem - Zachodniopomorscy żeglarze po Sejmiku

2015-11-09 11:03 Wiesław Seidler

W ostatni weekend odbył się sejmik sprawozdawczo-wyborczy Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, w którym uczestniczył nasz korespondent ze Szczecina, Wiesław Seidler. Oto relacja z tego wydarzenia:

Na ich jubileusz 70-lecia polskiego żeglarstwa w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim nałożyło się jeszcze kilka innych, ważnych rocznic, w tym m.in. 90-lecie PZŻ i 90-lecie Yacht Klubu Polski, 50-lecie żeglarstwa szkolnego w Świnoujściu, 50-lecie MKS „Szkuner” w Myśliborzu, a także 20-lecie Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej. Weszli w te wszystkie rocznice jako jeden z najlepszych Okręgów PZŻ na żeglarskiej mapie Polski, ze stale modernizowaną i rozbudowywaną siecią nowoczesnych marin na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim, który staje się poważną konkurencją dla zatłoczonych Mazur i Trójmiasta. Mają też własny majątek, czyli Marinę Gocław, a także Hotel-Restaurację „Jachtową”, a ich Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski skupia prawie 3 tys. członków, w 51 klubach, w tym w 16 w Szczecinie i 35 w terenie, w całym województwie…

Mają też corocznie do 30 okręgowych imprez żeglarskich i regat dla jachtów balastowych, a także ok. 20 imprez regatowych, w klasach wyczynowych (olimpijskich i przygotowawczych), w tym także o randze międzynarodowej – Mistrzostw Polski, Europy i świata, oraz kilkadziesiąt innych imprez organizowanych przez Kluby, na zachodniopomorskich akwenach, na Zalewie Szczecińskim i Bałtyku, a także na śródlądziu. To w szczecińskiej Alei Żeglarzy, nad Odrą, stanął pierwszy pomnik Ludka Mączki, obok nowej mariny miejskiej na Wyspie Grodzkiej, a Mistrz Polski w klasie Laser, z SEJK Pogoń Szczecin - Kacper Ziemiński, jako pierwszy Polski Sportowiec otrzymał imienną nominację na Igrzyska Olimpijskie Rio de Janerio 2016, a po ostatnich Mistrzostwach Świata w Izraelu dołączyła do niego jego klubowa koleżanka Agnieszki Skrzypulec, w klasie 470…

O tych i innych dokonaniach i sukcesach – m.in. o Rejsach i Żeglarzach Roku, o dalekich wyprawach, o zwycięstwach w „tolszipach”, wspominał w swoim sprawozdaniu za ostatnią czteroletnią kadencję – tradycyjnie w „Jachtowej” - Prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski, podczas odbytego w sobotę 7 listopada br. Walnego Sejmiku Sprawozdawczo-Wyborczego i Statutowego. Była też odznaka „Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego” dla Michała Jósewicza, były honorowe medale „70-lecia Polskiego Żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim”, i upominki dla organizatorów i sponsorów regat, w tym dla Unity Line, JK AZS i ZOZŻ. Delegaci zdecydowaną większością głosów przyjęli też nową wersję Statutu ZOZŻ, i udzielili absolutorium Prezesowi i Zarządowi. Na następną czteroletnią kadencję po raz kolejny wybrany został Prezes Zbigniew Zalewski, a w składzie władz znalazło się sześciu nowych działaczy; tak więc nowo wybrane władze ZOZŻ to teraz (w porządku alfabetycznym):

- Zarząd ZOZŻ: A. Armiński, J. Charkiewicz, M. Ircha, Z. Jagniątkowski, J. Kierzek,
T. Kubiak, W. Seidler i P. Zbroja;

- Komisja Rewizyjna ZOZŻ: R. Czechowski, R. Drozdowski, A. Górajek, P. Ryżewski,
i L. Wojciechowski;

- Sąd Koleżeński ZOZŻ: Z. Andruszkiewicz, M. Korek i Z. Kowalski.

Dyskutowano też o dalszych kierunkach działania Okręgu, co znalazło się w przyjętych na koniec uchwałach i wnioskach Sejmiku, dobrym kursem na wiodące hasło – „Szczecin i Pomorze Zachodnie – żeglarską stolicą Południowego Bałtyku”. Pozostaje życzyć zachodniopomorskim Kolegom – tak trzymać!!!

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.