Co dalej z "podatkiem podwodnym"? Opinia ZOZŻ

2017-03-01 13:53 Wiesław Seidler
Co dalej z podatkiem podwodnym?
Autor: Wiesław Seidler Co dalej z "podatkiem podwodnym"?

Ostatnie rządowe projekty w sprawie tzw. "podatku podwodnego" wywołały głęboki oddźwięk, obawy i dyskusję w całym środowisku żeglarskim. Szczególnie ze strony właścicieli jachtów, w związku z zapowiadanym drastycznym zwiększenie opłat postojowych w krajowych marinach i przystaniach.

Wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło "podatek podwodny", by zapoznać się z wieloma takimi wypowiedziami praktyków i prawników. Wielokrotnie o sprawie pisaliśmy w "Żaglach".

Ze strony Zarządu ZOZŻ prezes Zbigniew Zalewski wystosował 5 grudnia 2016 roku obszerne zapytanie na ręce Ministra Środowiska, zawierające uwagi i wnioski dotyczące regulacji prawnych zawartych w projekcie ustawy "Prawo wodne" w zakresie korzystania wód, zakazu poruszania się pojazdami na wodach, obowiązku ponoszenia opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami, oraz opłat za usługi wodne i pobór wód. Ostatnio ZOZŻ otrzymał odpowiedź z Ministerstwa Środowiska, uzasadniającą rządowe stanowisko w tej sprawie, zgodne z prawem Unii Europejskiej, wraz z projektem Rozporządzenia RM ustalającym jednostkowe stawki roczne za użytkowanie gruntów pokrytych wodami.

Jaki zatem czeka nas nowy "podatkowy" sezon żeglarski 2017? Czy ruszymy na wodę, czy zostaniemy na mieliznach "gruntów pod wodami"?

Dokumenty do pobrania:

Rozporządzenie Rady Ministrów
Pismo ZOZŻ
Odpowiedź Ministra

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.