Burczyński, Jabłoński i Zakrzewski – medaliści Mistrzostw Polski kl. DN 2014

2014-02-17 9:31 Jerzy Henke /Komandor Polskiej Floty Bojerowej
Michal Burczynski, Mistrz Polski 2014 - fot. mat. prasowe organizatorow
Autor: Archiwum Żagli

W niedzielę 16 lutego zakończyły się Międzynarodowe Bojerowe Mistrzostwa Polski Klasy DN. Mistrzem Polski został Michał Burczyński, który zwyciężył w pięciu z 12 rozegranych wyścigów. Srebro zdobył Karol Jabłoński, brązowy medal – ubiegłoroczny mistrz świata Tomasz Zakrzewski.

Trzeci regatowy dzień również był jak marzenie każdego bojerowca. Mimo dość pochmurnej pogody była dobra widoczność. Nocny deszcz nie pozostawił wody na lodzie, gdyż dość silny wiatr spowodował jej wyparowanie. W niedzielę rozegrano po cztery wyścigi w obu grupach. Dzień zakończenia regat przyniósł duży sukces Michałowi Burczyńskiemu (AZS UWM Olsztyn). Michał zwyciężył w trzech z czterech rozegranych biegów i zdobył złoty medal mistrza Polski. Drugie miejsce zajął Estończyk Vaiko Voremaa, trzecie miejsce i srebrny medal wywalczył Karol Jabłoński(KS Baza Mrągowo), zaś czwarte miejsce i brązowy medal zdobył Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Medale są wręczane tylko Polakom i dlatego też Vaiko nie otrzymał medalu ale bardzo ładną statuetkę.

W trakcie ceremonii zakończenia regat zostały też wręczone nagrody za osiągnięcia sportowe w sezonie 2012/2013. I tak:

- za pierwsze miejsca w ogólnym rankingu seniorów otrzymali: pierwsze miejsce Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki), drugie miejsce Karol Jabłoński (KS Baza Mrągowo)m i trzecie miejsce Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn).

- za pierwsze miejsca w rankingu Grand Prix: pierwsze miejsce Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn), drugie miejsce Adam Baranowski ( Polska Flota Bojerowa) i trzecie miejsce Łukasz Zakrzewski ( MKŻ Mikołajki).

Po raz pierwszy Mistrzostwa Polski zostały rozgrywane w czasie trzech dni. Był to bardzo udany eksperyment, gdyż w czasie trzydniowych regat można rozegrać wiele biegów, których wyniki lepiej oddają prawdziwy poziom danych zawodników.

Te mistrzostwa były też świetnym treningiem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata, które odbędą się za dwa tygodnie. Polska jest ich organizatorem. Jako miejsce rozegrania regat zostało wybrane Giżycko. Trzymajmy kciuki aby dzisiejszy, 30-to centymetrowy lód doczekał do początku marca.