Zagle.se.pl » Aktualności » 50 lat od rejsu Chichestera

50 lat od rejsu Chichestera

Rok 2017 jest celebrowany w Wielkiej Brytanii jako okrągła rocznica zakończenia samotnego rejsu dookoła świata Sir Francisa Chichestera. Było to jedno z przełomowych wydarzeń w samotnym jachtingu oceanicznym.

27 sierpnia 1966 roku w wieku 64 lat Francis Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV" wyruszył z Plymouth w samotny rejs dookoła świata. Powrócił 28 maja 1967 roku po 226 dniach żeglugi. Brytyjski żeglarz zaliczył po drodze jeden przystanek w Sydney. Cała jego eskapada trwała 274 dni. Chichester pokonał 29 600 Mm. Uważa się, że jest to pierwszy samotny wokółziemski rejs z zachodu na wschód wokół trzech przylądków. Pierwszym samotnym rejsem dookoła świata była trwająca trzy lata podróż Joshua'y Slocuma zakończona w 1898 roku.

Życie Francisa Chichestera (1901-1972) to jedna wielka przygoda. Jego pierwszym największym marzeniem była lotnicza wyprawa dookoła świata. W tej samotnej próbie doleciał do Australii w 1929 roku. Kiedy dotarł do Japonii zaczepił o druty i cudem ocalał z katastrofy. Przeleciał jako pierwszy pilot Morze Tasmana z Nowej Zelandii do Australii. Podczas II Wojny Światowej nie został przyjęty do RAF-u ze względu na wiek i słaby wzrok. Wspierał jednak operacje lotnicze jako wybitny nawigator. Napisał nawet podręcznik nawigacji dla lotników walczących o Wielką Brytanię.

Niedługo po zakończeniu swego rejsu Francis Chichester otrzymał tytuł szlachecki. W podróży pomagała mu odzież Henri Lloyd i zegarek Rolex Oyster Perpetual. Chichester zmarł na raka płuc w 1972 roku. W Wielkiej Brytanii pamięć o nim jest wciąż żywa. Pół wieku od zakończenia jego pionierskiego rejsu w Plymouth i wielu miejscach w Anglii zorganizowano wiele imprez przypominających jego pionierski rejs.

Na temat:

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?