150 rocznica urodzin generała Mariusza Zaruskiego

2017-04-09 23:36 archiwum Żagli

Pomorski Związek Żeglarski zorganizował wraz z Narodowym Muzeum Morskim konferencję „Generał Mariusz Zaruski – życiorys morzem pisany”. Rok 2017 ogłoszony został rokiem generała Zaruskiego.

Na konferencji pojawiła się, poza zaproszonymi prelegentami, ponad setka gości z całego kraju. Była nawet reprezentacja uczniów pierwszej w Polsce szkoły noszącej imię  Mariusza Zaruskiego. Był też komandor Yacht Klubu Polski, Janusz Marek Taber odpowiedzialny za niespodzianki podczas otwarcia konferencji. Pierwszą było odznaczenie Bogusława Witkowskiego, prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Komandorią Yacht Klubu Polski przyznawaną za wybitne zasługi dla YKP. Drugą był przekazany dla Narodowego Muzeum Morskiego oryginał dokumentu pośmiertnego nadania gen. Mariuszowi Zaruskiemu godności Komandora Honorowego Yacht Klubu Polski. Pięknie oprawiony dokument odebrał dyrektor muzeum, Jerzy Litwin.

Konferencję rozpoczął film „Pierwszy żeglarz Rzeczypospolitej” składający się w dużej mierze z ocalałych materiałów archiwalnych oraz wywiadów w ludźmi, którzy z Zaruskim żeglowali, takimi  jak Witold Bublewski czy Michał Sumiński. Po krótkiej przerwie Mirosław Kuklik z Muzeum Ziemi Puckiej przedstawił sylwetkę generała jako polityka i społecznika morskiego pokazując go bardziej jako człowieka niż jako spiżowego bohatera. Michał Puszkarski z Muzeum Sportu i Turystyki pokazał rysunki i obrazy autorstwa Zaruskiego, znajdujące się w zbiorach muzeum. Warto wiedzieć, że Mariusz Zaruski studiował na Akademii Sztuk Pięknych.

Generał Zaruski znany jest nie tylko wśród żeglarzy. Jest też twórcą Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Taternikiem był praktycznie tylko w latach 1904 – 1914. Żeglarzem był przez całe życie. Szczególnie po przejściu na emeryturę angażował się w morskie wychowanie młodzieży żeglując na harcerskim „Zawiszy Czarnym” i prowadząc szeroko zakrojone akcje popularyzujące żeglarstwo. Jednym z jego marzeń było zorganizowanie polskiego rejsu dookoła świata wzorem Allana Gerbault. Słusznie zakładał, że taki rejs będzie miał olbrzymią moc popularyzacji nie tylko samego żeglarstwa, ale też wszystkiego, co jest związane z morzem.

Wszystkie te aspekty działalności generała zostały pokazane na konferencji. Marek Słodownik przedstawił jego dziennikarską działalność, Dariusz Małszycki opowiedział o jego wpływie na rozwój wychowania morskiego w harcerstwie, a Jędrzej Szerle o Zaruskim w świadomości Polaków. Poza tym Radosław Paternoga przedstawił pamiątki po generale znajdujące się w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i  Jerzy Jaszczuk opowiedział o żaglowcu „Generał Zaruski” ilustrując swoje wystąpienie filmem „Drugie życie Generała” o odbudowie tego jachtu.

Termin konferencji nie był wybrany przypadkowo. Akurat 8 kwietnia przypadła 74 rocznica śmierci Mariusza Zaruskiego w więzieniu NKWD w Chersoniu.

Marek Zwierz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.