Zagle.se.pl » Technika » Poradnik "Żagli" » Jak dobrać pantograf na jachcie?

Jak dobrać pantograf na jachcie?

_
Autor:
_
Przedstawiamy Państwu aplikację autorstwa pana Andrzeja Tomczyńskiego, pozwalającą dobrać właściwe parametry pantografu, czyli jego wymiary, moc siłownika, punkty mocowania, etc. pod konkretną masę silnika zaburtowego. Przyda się wszystkim, którzy chcą lekko i bez szarpania się wyciągać zaburtowy silnik z wody na swoim jachcie.

Autor stworzył ją na prośbę kolegi, Grzegorza Polaka z Jachtklubu Elbląg, który wielokrotnie był świadkiem źle dobranych siłowników w pantografie i żeglarzy szarpiących się przy podnoszeniu swoich silników z wody. Sam też przeżywał katusze wyciągania silnika, który zamocowano na źle dobranym pantografie. Aplikację stworzono w arkuszu kalkulacyjnym Excel i jest ona niezwykle skuteczna - po wpisaniu danych pantografu i silnika tak precyzyjnie wylicza wszystkie wymagane parametry siłownika, że po ich zastosowaniu silnik można wyjąć z wody niemal jednym palcem

Aplikację w programie Excel zamieściliśmy TUTAJ Przy jej uruchamianiu należy włączyć makra.

Aplikacja do liczenia pantografów zbudowana jest z trzech głównych sekcji. Zaczynając od lewej, przedstawiony jest schemat pantografu z zawieszonym silnikiem wraz z zaznaczonymi parametrami wymaganymi do wykonania obliczenia sił. W centralnej części pan Andrzej umieścił tabelę, w którą należy wpisać dane swojego pantografu (bazując na schemacie z lewej strony). Poniżej tabeli umieszczone zostały pola wyświetlające wymagane parametry siłownika, oraz informacje, dotyczące siły "R" jaką należy przyłożyć pod kątem "γ"(gamma), podnosząc pantograf. Prawa część ekranu, to wizualizacja, przedstawiająca pozycję naszego pantografu dla wpisanych danych i zmiennej "y".
W wielu przypadkach wystarczy wymienić sprężyny gazowe lub zmienić ich punkt mocowania, by komfort używania silnika wzrósł znacząco.

Autor zachęca również do dzielenia się z nim uwagami na temat programu, wysyłając maile na adres: andrzej.tomczynski@power.alstom.com

Aplikacja dostępna jest także na stronie internetowej Jachtklubu Elbląg www.jachtklub.elblag.pl

 

Podziękowania dla pana Andrzeja Tomczyńskiego za udostępnienie tej przydatnej aplikacji!

 

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?