Zagle.se.pl » Technika » Twoje pierwsze regaty. Jak się do nich przygotować?

Twoje pierwsze regaty. Jak się do nich przygotować?

Regaty w Falmouth (Anglia)
Autor: Tim Green, CC BY, Flickr.com
Regaty w Falmouth (Anglia)
W Polsce jest wiele klubów żeglarskich, w których warto doskonalić swoje umiejętności. W znalezieniu właściwego pomoże m.in. okręgowy związek żeglarski. Przed udziałem w regatach trenerzy klubowi pomogą poszerzyć wiedzę żeglarską i wybrać odpowiedni wyścig. Trzeba też przejść badania lekarskie i poznać najważniejsze przepisy regatowe.

Tekst jest częścią elementarza żeglarskiego „Żegluj z Jasiem Optymistą”

Czas, start!

Start polega na przecięciu dziobem jachtu teoretycznej linii (żeglując pod wiatr) na określony sygnał lub po nim. Linię startu musisz sobie wyobrazić, bo jest to niewidoczna prosta przechodząca przez statek komisji regatowej i boję startową. To tak, jakbyś wyobraził sobie linię prostą między dwoma oddalonymi od siebie punktami. Sygnał startu następuje dokładnie 5 minut po sygnale ostrzegawczym. Najlepiej więc złapać czas właśnie na sygnał ostrzegawczy. Miej na ręku wodoodporny zegarek z funkcją odliczania, żeby co do sekundy wiedzieć, ile czasu zostało do startu. Jeśli przetniesz linię startu przed sygnałem – to będzie falstart, po którym będziesz musiał się wrócić do punktu wyjścia i jeszcze raz wystartować.

Przykładowa trasa

Regaty na małych jachtach żaglowych składają się z kilku wyścigów. Każdy z nich trwa około godziny, a rozgrywa się ich zwykle 2, 3 lub 4 dziennie. Odbywają się niedaleko od brzegu. Do regat trzeba się zgłosić – czasem już na miejscu, a czasem wcześniej, wysyłając swoje zgłoszenie. Zazwyczaj trzeba też zapłacić wpisowe. W instrukcji żeglugi, którą dostajesz przy zgłoszeniu się do regat, otrzymasz między innymi rysunek trasy regatowej oraz informację o tym, o której i w jakim miejscu na akwenie nastąpi pierwszy start.

Oto przykładowa trasa (trapezoid zewnętrzny). Jachty startują na sygnał i muszą po kolei okrążyć boje 1, 2, 3, 2, 3 tak jak na schemacie (zazwyczaj lewą burtą) i wpłynąć na metę. Zauważ, że pierwszy i czwarty odcinek trasy ustawiony jest pod wiatr. Żegluje się na nich bajdewindem, raz lewym, raz prawym halsem. Kto pierwszy poprawnie okrąży wszystkie boje i dopłynie do linii mety, ten wygrywa wyścig!

Na temat:

Regaty
Autor: "Żagle"

Jaki start na początek?

W regatach przy linii startu może się znaleźć nawet kilkadziesiąt innych optimistów. To dla ciebie wielkie utrudnienie, dlatego na początku proponujemy ci start w regatach mniejszej rangi, z mniejszą liczbą przeciwników. Nawet jeden jacht żeglujący w pobliżu może zakłócać ci wiatr, a wtedy będziesz żeglować wolniej. W regatach należy unikać zakłóconego wiatru, trzeba bowiem robić wszystko, żeby płynąć jak najszybciej.

Możliwości startu w regatach optimistów jest mnóstwo. Najlepsze na początek będą zawody lokalne, o których możesz się dowiedzieć w swoim okręgowym związku żeglarskim. Dla bardziej doświadczonych najmłodszych zawodników rozgrywane są w Polsce cykle regat np. Regaty Pomarańczowe. To szansa, aby zmierzyć się z doświadczonymi żeglarzami, z których wielu może poszczycić się laurami w zawodach rangi mistrzostw świata czy Europy. Spróbuj wygrać najpierw z nimi! Kiedy już osiągniesz dobry poziom w regatach krajowych, wtedy przyjdzie czas na start w regatach zagranicznych. Każde z tych regat dają mnóstwo satysfakcji.

W miarę poznawania żeglarstwa przekonasz się, jak złożona to dyscyplina. Wiatr nigdy nie jest stały i aby wygrać regaty, trzeba umiejętnie wykorzystywać jego zmiany. Ważne jest odpowiednie przygotowanie jachtu żaglowego – na tym, który pływa wolno, trudno zdobyć dobre miejsca. Podczas regat trzeba również stale dbać o sprzęt – kiedy jakiś element na jachcie się urwie, pęknie lub złamie, ukończenie wyścigu może okazać się niemożliwe.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - NAJCIEKAWSZE INFORMACJE DOSTANIESZ OD NAS MAILOWO

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Dominik Życki, Seweryn Czarnocki
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?