Zagle.se.pl » Technika » 10 największych jachtów świata - ZOBACZ NAJNOWSZY RANKING

10 największych jachtów świata - ZOBACZ NAJNOWSZY RANKING

Przed wami największe jachty świata! Ich budowa pochłania miliony dolarów, czasem są zwykłym kaprysem najbogatszych ludzi globu, czasem przemyślaną inwestycją, a w przypadku "El Mahrousa Yacht" jednostką modernizowaną stale od 152 lat. Ranking zmienił się w porównaniu do ubiegłorocznego. Na drugie miejsce awansował "Fulk Al Salamah" o długości 164 metrów. W przyszłym roku wszystkich ma przebić jednak "Triple Deuce", którego długość wyniesie podobno ponad 220 metrów!

Ranking prowadzony jest przez serwis superyachts.com. Obejmuje tylko jednostki, które oficjalnie zostały już zwodowane.

RANKING 10 NAJWIĘKSZYCH JACHTÓW ŚWIATA (aktualny na 1 marca 2017):

1. Azzam 

180 metrów długości, rok: 2013, stocznia: Lurssen Yachts

To największy jacht na świecie, ma niespotykane dotąd 180 metrów długości, a jednocześnie jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną ponad 30 węzłów. Kolejnym rekordem jaki ustanowił "Azzam" jest czas budowy, bo od powstania projektu do zwodowania minęły zaledwie trzy lata.

https://www.youtube.com/embed/DEWSyz5Fqko

2. Fulk Al Salamah

164 metry długości, rok: 2016, stocznia: Mariotti Yachts

Został zwodowany w 2016 roku i przebojem wdarł się na drugie miejsce w rankingu. Jacht wyprodukowano we włoskiej stoczni Mariotti i wyposażono go m.in. w lądowisko dla helikoptera, salon piękności, teatr czy jacuzzi. Co ciekawe można go czarterować, ale na to mogą sobie pozwolić z kolei tylko Ci, którzy zajmują wysokie miejsca w rankingu najbogatszych ludzi świata...

https://www.youtube.com/embed/d_uLRxoFjtM

3. Eclipse

162,5 metry długości, rok: 2010, stocznia: Blohm + Voss Shipyards

Na wyposażeniu "Eclipse" znajduje się nawet mini łódź podwodna. Jacht motorowy należący do Romana Abramowicza, rosyjskiego magnata i właściciela m.in. klubu piłkarskiego Chelsea Londyn. Rzeczywista wartość maszyny zbudowanej w Hamburgu nigdy nie została podana do publicznej wiadomości, co czyni kwotę zapłaconą przez Abramowicza tematem licznym spekulacji medialnych.

https://www.youtube.com/embed/9F1C4RjdiaQ

4. Dubai

162 metry długości, rok: 2006, stocznia: Platinum Yachts

Czwarty pod względem długości i trzeci pod względem wartości jacht świata. Wiąże się z nim ciekawa historia. Konstrukcję w 1996 roku zaczął książę Brunei, ale zabrakło mu środków finansowych. W 2001 projekt przejął premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich i doprowadził budowę do końca.

https://www.youtube.com/embed/GrkoLODxF6o

5. Dilbar, Projekt Omar

156 metrów długości, rok: 2015, stocznia: Lurssen Yachts

Jacht motorowy należy do rosyjskiego biznesmena Uliszera Usmanowa, który nazwał go na cześć swojej matki. Dilbar zbudowano w 2008 roku. Jacht ten ma 110 metrów długości i rozwija prędkość nawet do 21 węzłów. Luksusowe wnętrza zostały zaprojektowane przez francuskiego projektanta wnętrz Alerto Pinto.

https://www.youtube.com/embed/zy8cmAAQrPM

6. Al Said

155 metrów długości, rok: 2007, stocznia: Lurssen Yachts

Został zbudowany w 2007 roku w Bremie na zlecenie stoczni Lurssen Yachts. Wnętrze zaprojektowane przez Redman Whitely Dixon zadziwia przepychem. Jedna z kabin wykonana na życzenie sułtana Omanu, Kabusa ibn Sa’ida błyszczy się w jego ulubionym złotym kolorze. Jednostka może rozwinąć prędkość maksymalną do 25 węzłów.

https://www.youtube.com/embed/l6gDyz3DLhk

7. Topaz

147,25  metrów długości, rok: 2012, stocznia: Lurssen Yachts

To jacht motorowy także zbudowany przez bremeńską Lurssen Yachts, która stworzyła aż cztery jednostki z pierwszej dziesiątki naszego zestawienia. Wnętrze zostało zaprojektowane przez Terence Disdale. Podczas piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii "Topaz" został wypożyczony przez słynnego aktora Leonardo di Caprio, który popłynął wartą 400 milionów dolarów jednostką na finał turnieju do Rio de Janeiro.

https://www.youtube.com/embed/MOxIVmuY7cI

8. Prince Abdulaziz

147 metrów długości, rok: 1984, stocznia: Helsingor Vaerft

Pierwszym właścicielem był król Arabii Saudyjskiej Fahd Al Su’ud. Po śmierci władcy w 2005 roku, własność przeszła na jego syna Abdul Aziz bin Fahda. Do 2006 roku dzierżył palmę pierwszeństwa w rankingu najdłuższych i najwyższych jachtów motorowych na świecie.

https://www.youtube.com/embed/cJBwvtcTaGc

9. El Mahrousa Yacht

145,72 metrów długości, rok: 1865, stocznia Samuda Bros

Pływa nim prezydent Egiptu, a wcześniej służył też tamtejszym królom, bo to najstarszy z najdłuższych jachtów świata. Został oddany do użytkowania w 1865 roku i stał się pierwszym, który przekroczył Kanał Sueski cztery lata później. Jednostkę przebudowano w 1951 roku. Może płynąć z prędkością 16 węzłów.

https://www.youtube.com/embed/ujm93AYVur0

10. Sailing Yacht A

 142,8 metry długości, rok: 2015, stocznia: Nobiskrug

Właścicielem jest Andriej Mielniczenko, rosyjski miliarder, który jest największym udziałowcem jednego z koncernów produkujących nawozy mineralne. Jednostka kosztowała go ponad 400 milionów euro. Zaraz po zwodowaniu "Yacht A" został zatrzymany w Giblartarze z powodu... długu właściciela, który nie uregulował ostatniej raty wobec stoczni. Przedstawiciele niemieckiego producenta Nobiskrug zawiadomili władze o możliwości popełnienia przestępstwa. Problemy finansowe zostały jednak szybko rozwiązane i jacht popłynął do właściciela.

https://www.youtube.com/embed/RZIGXyK36LQ

Źródło: superyachts.com

Na temat:

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?