Festiwal Wisły - święto jakiego nie było

2017-08-03 15:37 Jacek Kiełpiński, materiały prasowe

Festiwal Wisły to największy w Polsce zlot kilkudziesięciu tradycyjnych statków i łodzi rzecznych. Początek zaplanowano 12 sierpnia we Włocławku, dzień później święto przeniesie się do Ciechocinka, a 14 i 15 sierpnia Festiwal zawita do Torunia.

Kto dziś korzysta z Wisły, kto nią pływa, kto spędza na niej urlopy? Ci wszyscy, którzy poczuli już, że Królowa Polskich Rzek wraca w wielkim stylu. Mit brudnej wody upadł lata temu, dziś wielu kąpie się w Wiśle, powstają nadwiślańskie plaże. Festiwal Wisły to największy w Polsce zlot kilkudziesięciu tradycyjnych statków i łodzi rzecznych, szkut, galarów, batów, dubasów, łodyg, lejtaków pływających po polskich wodach. Wiele z nich co roku przepływa całą Wisłę, od Przemszy do Gdańska. Poza żeglarzami rzecznymi z Polski pojawią się flisacy z Francji, znawcy Loary, rzeki podobnej do Wisły, która dziś tętni życiem i kwitnie na niej turystyka.

Festiwal Wisły to pierwsza w polskiej historii impreza stawiająca w roli gwiazdy najdłuższą i najważniejszą rzekę w kraju. Oczywiście, wszystko za sprawą obchodzonego właśnie Roku Rzeki Wisły. Festiwal nawiązuje do Festiwalu Loary w Orleanie, imprezy prezentującej tradycyjne żeglarstwo rzeczne z terenu całej Europy. Dlatego na Festiwalu Wisły pojawią się rekonstrukcje jednostek używanych na Wiśle przed wiekami. Dopłyną też flisacy z Ulanowa tradycyjną tratwą oraz Wikingowie, których przodkowie niegdyś zapuszczali się Wisłą wgłąb dzisiejszej Polski. 

Prezentowane będzie tradycyjne rzeczne rzemiosło, pojawią się stoiska edukacyjne, w tym dłubankowe, gdzie samemu będzie można zrobić czółno z jednego pnia.  Będzie też można posmakować nadwiślańskich specjałów z terenu całej Polski. Znajdą się atrakcje dla dzieci, które mogą spróbować swych sił w roli małych szkutników. W trakcie festiwalu odbędzie się przegląd piosenki żeglarskiej "Szkuta", podczas którego wystąpią zespoły szantowe i folkowe.

Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzone zostaną regaty dłubanek na Wiśle. Każdy będzie mógł spróbować przepłynąć Wisłę wpław. Oczywiście, z bojką ratowniczą i pod okiem ratowników WOPR. W ramach Festiwalu odbędą się też regaty w klasach OK Dinghy, Puck i Open. W trakcie imprezy we Włocławku i Toruniu dojdzie do próby bicia rekordu prędkości na Wiśle najszybszej łodzi wikińskiej świata. Słynny "Morąg" napędzany jest przez 26 wioślarzy. Załogi Wikingów uzupełnią utytułowani wioślarze WTW Włocławek i toruńskiego AZS. Odbędą się parady dzienne i nocne. Festiwal zakończy efektowny pokaz światło-woda-dźwięk na tle toruńskiej panoramy uznanej za drugi z siedmiu cudów Polski. Gra świateł na tętniącej wreszcie życiem Wiśle, nastrojowa, a momentami transowa muzyka, efekty świetlne i pokaz fajerwerków stanowić będzie ukoronowanie wyjątkowego święta, jakim jest Festiwal Wisły.

Szczegółowy program Festiwalu Wisły na stronie: festiwalwisly.pl, aktualne informacje także na https://www.facebook.com/festiwalwisly/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.