Volvo Gdynia Sailing Days 2015 - koniec MŚJ w klasie RS:X

2015-07-20 11:57 Informacja prasowa
Volvo Gdynia Sailing Days 2015 - MŚJ RS:X, Yoav Omer
Autor: Robert Hajduk

Reprezentanci Izraela, 16-letnia Noy Drihan i o rok starszy Yoav Omer zostali mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie RS:X - najważniejszej imprezie w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days 2015. W niedzielę na tym akwenie rozpoczęła się rywalizacja w mistrzostwach Europy w klasie Laser 4.7.

Srebrne medale wywalczyli Rosjanka Stefania Elfutina i Argentyńczyk Francisco Saubidet Birkner, natomiast na najniższym stopniu podium stanęli Francuzi Berenice Mege oraz Titouan LeBosq. Triumfatorzy gdyńskiej imprezy odnieśli w ciągu niespełna miesiąca drugi znaczący sukces – pod koniec czerwca we włoskiej miejscowości Mondello na Sycylii Drihan została mistrzynią, natomiast Omer wicemistrzem Europy juniorów.

W sobotę planowano rozegrać wyścigi medalowe, które poprzedziła specjalna prezentacja – kiedy w wydzielonym sektorze zawodnicy schodzili pojedynczo na wodę spiker przedstawiał ich sportowe dokonania. Więcej szczęścia miały juniorki. Ze względu na słaby wiatr ich start znacznie się co prawda opóźnił - zawodniczki musiały czekać na wodzie ponad dwie godziny na poprawę warunków – ale ostatecznie ten wyścig doszedł do skutku.

Nie przyniósł on jednak zmian w czołówce mistrzostw. Wyścig medalowy zakończył się co prawda zwycięstwem Mege, ale ten triumf nie dał Francuzce awansu w klasyfikacji generalnej. Na drugiej pozycji dotarła na metę Drihan, a trzecia była Rosjanka Mariam Sechposjan, która sklasyfikowana została ostatecznie na siódmej pozycji. Srebrna medalistka Elfutina w ostatnim 13. starcie zajęła szóste miejsce.
Kolejność juniorów została ustalona w piątek po 12 wyścigach. W sobotę deskarze wypłynęli co prawda na start po juniorkach, ale z powodu kiepskich warunków wietrznych ich medalowy wyścig został ostatecznie odwołany. Podobnie jak wyścigi, w których mieli wziąć udział pozostali zawodnicy. Tym samym Polacy nie zdołali poprawić swoich lokat. Z pięciu juniorek w stawce 38 dziewczyn najwyżej, bo na 26. pozycji została sklasyfikowana Michalina Bujnowska (YKP Warszawa), natomiast z 15. juniorów najlepszy w gronie 98 zawodników okazał się Mateusz Grochowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który był 31.

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days 2015 nie znoszą jednak próżni. W niedzielę rozpoczną się oficjalne wyścigi w mistrzostwach Europy w klasie Laser 4.7. Do regat zgłosiło się 231 zawodników z 27 państw – w tym gronie jest również 67 dziewcząt. Na starcie nie zabraknie oczywiście Polaków – o medale ścigać się będzie 17 zawodniczek i 47 zawodników. W sumie przewidziano 12 wyścigów, po dwa każdego dnia – ostatnie odbędą się w piątek. Ceremonię rozpoczęcia mistrzostw wyznaczono w Marinie Gdynia w niedzielę o godzinie 19.30, natomiast uroczystą dekorację zaplanowano w piątek o 18.

Oficjalne rezultaty mistrzostw świata juniorów w klasie RS:X – czołowa „10” z uwzględnieniem lokat reprezentantów Polski: