Zagle.se.pl » Sport » Vendee Globe: Alex Thomson pobił rekord 24-godzinnej żeglugi!

Vendee Globe: Alex Thomson pobił rekord 24-godzinnej żeglugi!

Alex Thomson "Hugo Boss"
Autor: Photo Marine Nationale / Nefertiti / Vendee Globe
Alex Thomson "Hugo Boss"
Brytyjczyk Alex Thomson pobił rekord świata w dobowej żegludze solo jachtem jednokadłubowym, przepływając swoim jachtem klasy IMOCA 60 "Hugo Boss" dystans 536,8 mil morskich w czasie 24 godzin. Thomson płynie na drugim miejscu w wokółziemskim wyścigu samotników bez zawijania do portów, zaledwie 70 mil za prowadzącym Armelem Le Cleac'hem z Francji, któremu pozostało jeszcze ok. 920 mil do mety.

Brytyjczyk już drugi raz w czasie tegorocznej edycji regat poprawił rekord 24-godzinnej samotnej żeglugi na jednokadłubowcu należący od czterech lat do Francoisa Gabarta i wynoszący 534,48 Mm. Po raz pierwszy jednak, po dwóch tygodniach od rozpoczęcia wyścigu, przepłynął w ciągu doby 535,34 mile, a zgodnie z zasadami (ustanawianymi przez World Sailing Speed Record Council) poprzedni wynik musi być poprawiony o minimum milę, żeby nowy rekord został uznany. Tym razem nie ma wątpliwości. Wynik uzyskany przez Thomsona w poniedziałek jest o ponad dwie mile lepszy, dlatego będzie teraz podlegał ratyfikacji i zapewne zostanie potwierdzony przez WSSRC. Thomson żeglował w ciągu tej rekordowej doby ze średnią prędkością 22,4 w.

Warto przypomnieć, że Brytyjczyk był już w posiadaniu tego prestiżowego rekordu także w latach 2003-2012 z wynikiem 468,72 Mm.

Walka pomiędzy prowadzącą dwójką - Armelem Le Cleac'hem i Aleksem Thomsonem, trwać będzie zapewne do końca trasy. Obydwaj startują w Vendee Globe już po raz kolejny. Le Cleac'h zajął dwa razy drugie miejsce, Thomson finiszował trzeci w ostatniej edycji. W ciągu dwóch najbliższych dni wiatr w rejonie zatoki Biskajskiej zmieni się prawdopodobnie na wschodni, więc ostatnie kilkaset mil może być pod wiatr, a to może być szansą dla goniącego Brytyjczyka na odrobienie 70 milowej straty. Jednak popularny "Szakal", czyli Le Cleac'h żegluje na prowadzeniu już ponad półtora miesiąca i tanio skóry nie sprzeda.

Do mety u wybrzeży wandejskiego portu Le Sables d'Olonne obydwa jachty - "Banque Populaire VIII" Le Cleac'ha oraz "Hugo Boss" Thomsona, mogą dotrzeć już w drugiej połowie tego tygodnia.

>>>ŚLEDŹ ZMAGANIA W VENDEE GLOBE NA NA BIEŻĄCO NA TRACKINGU<<<

Na temat:

SONDAKtóry żeglarz wygra regaty Vendee Globe 2016/17?
udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?