Zagle.se.pl » Sport » Alex Thomson drugi na mecie Vendee Globe [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Alex Thomson drugi na mecie Vendee Globe [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Alex Thomson na jachcie "Hugo Boss" dopłynął w piątek rano do Les Sables d'Olonne, zajmując drugie miejsce w wyścigu Vendee Globe. Czas Brytyjczyka – 74 dni 19 godzin 35 minut i 15 sekund jest lepszy od rekordu Francoisa Gabarta z 2013 roku. Thomson musiał jednak uznać wyższość znakomitego Armela Le Cleach'a, który zameldował się na mecie wcześniej o 15 godzin 59 minut i 29 sekund, bijąc rekord trasy.

Dla skippera "Hugo Bossa" czwarty start w Vendee Globe miał wyjątkowy przebieg. Alex znakomicie rozpoczął zmagania. Jako pierwszy dopłynął z Les Sables d'Olonne do równika, bijąc rekord tego odcinka trasy. Został pierwszym żeglarzem spoza Francji, który na tym etapie rywalizacji przewodził stawce.

Niedługo później szczęście odwróciło się od Thomsona. Przy dużej prędkości "Hugo Boss" zderzył się z niezidentyfikowanym obiektem. Uszkodził lewe hydroskrzydło, bez którego musiał radzić sobie już do końca wyścigu.

Na temat:

Na ostatniej prostej Brytyjczyk zmagał się w dodatku z problemami z elektroniką. Pomimo tego – na kilka dni przed metą – udało mu się pobić rekord świata w prędkości samotnej żeglugi dobowej jachtem jednokadłubowym i zniwelować straty do Le Cleach'a z 700 do zaledwie 30 mil.

– Bardzo długo miałem nadzieję i modliłem się o dogonienie Armela. Jednak na 24, a właściwie nawet 36 godzin przed finiszem wiedziałem, że to koniec – powiedział na mecie Thomson. – Spędziłem dużo czasu zastanawiając się, co by było, gdybym nie złamał hydroskrzydła. Ale stało się. Nie ma o czym mówić. Jestem bardzo szczęśliwy z drugiego miejsca. Serdecznie gratuluję Armelowi. Popłynął wspaniały wyścig i w pełni zasłużył na zwycięstwo – dodał.

Zarówno Thomson jak i Le Cleac'h  podkreślali na mecie, że teraz marzą przede wszystkim o odpoczynku. Podczas gdy obaj będą odsypiać ponad 70 dni żeglugi, reszta stawki nadal będzie walczyć o jak najlepszy wynik na mecie w Les Sables d'Olonne. Trzeci obecnie w klasyfikacji regat Jeremie Beyou ("Maitre Coq") spodziewany jest w Les Sables d’Olonne w poniedziałek rano.

>>>ŚLEDŹ ZMAGANIA W VENDEE GLOBE NA NA BIEŻĄCO NA TRACKINGU<<<

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?