Zagle.se.pl » Sport » Start załogi Yacht Club Sopot w regatach Rolex Fastnet Race!

Start załogi Yacht Club Sopot w regatach Rolex Fastnet Race!

Rolex Fastnet Race
Autor: materiały prasowe
Rolex Fastnet Race
Mateusz Kusznierewicz poprowadzi 18-osobową załogę Yacht Club Sopot w słynnych regatach dookoła wyspy Fastnet. Start do regat zaliczanych do żeglarskiego Wielkiego Szlema rozpocznie się u wybrzeży angielskiego Cowes 6 sierpnia.

Dokładnie 4 minuty i 24 sekundy, tyle trwało zamknięcie listy zgłoszeń do tegorocznej edycji Rolex Fastnet Race. Wśród 390 jachtów znalazł się 70-stopowy oceaniczny jacht regatowy "Monster Project", na którego pokładzie wystartuje załoga Yacht Club Sopot.

– Po niezwykle przewrotnych, koniec końców szczęśliwych regatach Heinekena na Karaibach, realizujemy kolejne plany startów w wielkich imprezach. Członkowie i przyjaciele Yacht Club Sopot bardzo entuzjastycznie podchodzą do kolejnych pomysłów. Jest ich wiele. Dzisiaj skupiamy się na Fastnet Race. Przed nami wielkie wyzwanie! Najstarsze i najtrudniejsze regaty morskie w Europie. Spodziewamy się wymagających, wręcz ciężkich warunków. Popłyniemy na dużym regatowym jachcie. Bardzo się cieszę w jaki sposób udało nam się dobrać członków załogi pod kątem umiejętności i doświadczenia – mówi Mateusz Kusznierewicz, sternik YCS.

Dla zespołu Yacht Club Sopot będzie to kolejne, bardzo cenne doświadczenie. Fastnet Race to największy klasyk w świecie żeglarstwa morskiego. Po raz pierwszy rozegrano go w 1925 roku. Regaty te są o ćwierć wieku starsze niż Sydney-Hobart i charakteryzują się bardzo trudną nawigacyjnie trasą, która wynosi 608 mil morskich. Rywalizacja rozpoczyna się w mieście Cowes w Anglii, gdzie swoją siedzibę mają jedne z najsłynniejszych europejskich klubów: Royal Ocean Racing Club i Royal Yacht Squadron. Następnie żeglarze popłyną na zachód ku brzegom Irlandii, gdzie muszą okrążyć skałę Fastnet i obrać kurs z powrotem na wschód, by dotrzeć do Plymouth.

Na temat:

Nieodłączną częścią Rolex Fastnet Race są kwalifikacje. Załoga oraz jacht, aby móc startować w regatach głównych muszą spełnić wiele warunków. Oprócz szkoleń medycznych i kursów pełnomorskich, załoga powinna przepłynąć minimum 300 mil morskich w regatach kwalifikacyjnych. Z tego powodu jacht "Monster Project" VO70 pod banderą YCS już w lipcu wystartuje w dwóch imprezach kwalifikacyjnych – St. Malo Race i Channel Race.

Załogę tworzy wybuchowa mieszanka mistrzostwa sportowego oraz pasji żeglarskiej, której przewodzić będzie mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz. Oprócz znakomitego sternika na pokładzie znajdą się m.in.: Guy Middleton – doświadczony nawigator, członek Royal Ocean Racing Club, Piotr Dauksza – uczestnik wielu wypraw morskich w tym regat Fastnet Race, Jacek Siwek – watch capitan, najbardziej doświadczony zawodowiec wśród amatorów, czy Paweł Górski – trymer/pitman, doświadczony żeglarz mający na swoim koncie szereg sukcesów sportowych, jeden z założycieli Yacht Club Sopot. Wszyscy mają na swoim koncie starty w offshore'owych regatach, w tym m.in. w The Fastnet, Caribbean 600, Malta Middle Sea Race i Admirals Cup.

Na starcie tegorocznej edycji Rolex Fastnet Race nie zabraknie innych polskich jachtów. Między innymi "Selma Racing" oraz "R-Six". Udział w tych regatach będzie znakomitą promocją polskiego żeglarstwa na świecie. Dla uczestników na pewno będzie wielką przygodą i przeżyciem, którymi będą się dzielić na bieżąco w czasie przygotowań i samego startu.

Szczegóły na http://www.yachtclubsopot.com/

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - NAJCIEKAWSZE INFORMACJE DOSTANIESZ OD NAS MAILOWO

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?