Ruszają Mistrzostwa Świata klasy 470!

Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczyńska
Autor: Waldemar Heflich Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczyńska - klasa 470

W piątek 19 lutego w San Isidro w Argentynie rozpoczną się mistrzostwa świata w klasie 470. Na starcie zobaczymy tylko jedną polską załogę - Agnieszkę Skrzypulec i Irminę Mrózek Gliszczynską - która na poprzednich mistrzostwach zajęła 6. miejsce.

Regaty potrwają od 19 do 27 lutego, ale pierwsze wyścigi zostaną przeprowadzone dopiero poniedziałek 22 lutego około godziny 12:00 czasu miejscowego (16:00 czasu polskiego). Piątek, sobota i niedziela przeznaczone są na rejestrację zawodników, treningi oraz pomiary sprzętu. Argentyńskie zawody są najważniejszą w tym roku imprezą w tej klasie, nie licząc oczywiście igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, które są priorytetem.

Na starcie u wybrzeży miasta wchodzącego w skład zespołu miejskiego Buenos Aires wystartuje najlepsza polska załoga w klasie 470, Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK "Pogoń" Szczecin/ChKŻ Chojnice), dla których będzie do jeden z etapów przygotowań do tegorocznych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Reprezentantki Energa Sailing Team Poland miały bardzo udany poprzedni sezon w którym zajęły na przełomie czerwca i lipca jedenaste miejsce w mistrzostwach Europy w duńskim Aarhus oraz ukończyły październikowe mistrzostwa świata w Haifie w Izraelu na szóstej pozycji, co jest ich najlepszym wynikiem w karierze. Podczas izraelskich regat Polki zdobyły kwalifikację olimpijską dla naszego kraju oraz dla samych siebie.

Tytułu bronić będą Austriaczki Lara Vadlau i Jolanta Ogar (od redakcji: Jolanta Ogar startowała w 2012 roku w igrzyskach olimpijskich w Londynie wraz z Agnieszką Skrzypulec). Poza nimi na podium zeszłorocznych mistrzostw globu stanęły Hannah Mills i Saskia Clark z Wielkiej Brytanii oraz reprezentantki Francji Camille Lecointre i Helene Defrance.

W kategorii mężczyzn najlepsi w zeszłym roku byli Australijczycy Mathew Belcher i William Ryan, drugie miejsce zajęli Sime Fantela i Igor Marenić z Chorwacji, a na najniższym stopniu podium stanęli Rosjanie Paweł Sozikin i Denis Gribanow.