Zagle.se.pl » Sport » Rolex Sydney Hobart 2016 - prognozy na rekordowo szybki wyścig

Rolex Sydney Hobart 2016 - prognozy na rekordowo szybki wyścig

Rolex Sydney Hobart
Autor: Rolex Sydney Hobart Yacht Race - mat. prasowe
Rolex Sydney Hobart
Według długoterminowej prognozy pogody przygotowanej przez Jane Golding z biura meteorologicznego Weather Services w Nowej Południowej Walii, tegoroczny wyścig Rolex Sydney Hobart, startujący jak zawsze w drugi dzień Świąt, może być nawet rekordowy.

Golding przewiduje, że w dniu rozpoczęcia wyścigu 26 grudnia będzie wiało 5B z północnego-wschodu. Takie warunki będą idealne dla wszystkich załóg startujących w tym klasyku, bowiem przez cały poniedziałek będą mogły żeglować pełną prędkością pod spinakerami. Późnym wieczorem jednak pierwsze jachty dostaną się pod wpływ nadciągającego z południa frontu, który przyniesie zmianę kierunku wiatru na południowy. We wtorek wiatr stopniowo będzie skręcał na wschodni i dalej - w środę 28 grudnia - na północno wschodni. Dla tych, którzy jeszcze do tego czasu nie dopłyną do Hobart, końcówka wyścigu może się wydłużyć - Jane Golding przewiduje, że wiatr ponownie skręci na południowy.

Na temat:

Juan Vila, nawigator na słynnym jachcie żaglowym "Wild Oats XI", twierdzi, że "przy takiej prognozie wszystkie Maxi mają szansę przepłynąć trasę do Hobart w czasie jednego dnia i 15 godzin i tym samym pobić aktualny rekord trasy". Należy on właśnie do "Wild Oatsa XI" i wynosi 1 dzień 18 godzin, 23 minuty i 12 s.

Podobnie skomentowała tę prognozę Adrienne Cahalan, która zwyciężyła czterokrotnie w Rolex Sydney Hobart. Słynna nawigator w tym roku popłynie w S2H po raz 25., tym razem na  TP52 "Ragamuffin". Australijka dodała także, że "taka prognoza - jeśli się sprawdzi - będzie faworyzowała największe jachty w walce o zwycięstwo, także w czasie przeliczeniowym, choć biorąc pod uwagę przechodzące nad trasą fronty, w praktyce wszystko może się zdarzyć."

Wstępne prognozy na wyścig, przygotowane z dużym wyprzedzeniem przez Weather Services, od kilku lat zupełnie dobrze się sprawdzają. Najważniejsze więc, że nie ma w nich mowy o warunkach ekstremalnych, jakie pojawiły się w słynnych z tragicznych wydarzeń regatach Sydney - Hobart z roku 1998.

Regaty wystartują tradycyjnie 26 grudnia, czyli w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, o godzinie 13.00 czasu lokalnego (3.00 rano czasu polskiego).

Zapraszamy do lektury styczniowych "Żagli", w których zamieściliśmy artykuł Pawła Paterka o przygotowaniach do tegorocznego Rolex Sydney Hobart. Na naszym portalu www.zagle.com.pl i profilu facebookowym będziemy na bieżąco relacjonować przebieg tegorocznego wyścigu.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - NAJCIEKAWSZE INFORMACJE DOSTANIESZ OD NAS MAILOWO

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?