Zagle.se.pl » Sport » Przegląd » Żeglarskie sukcesy Polonii - medal Andrzeja Skarki

Żeglarskie sukcesy Polonii - medal Andrzeja Skarki

_
Autor: Andrzej Skarka
_
Andrzej Skarka, doświadczony kapitan jachtów morskich, członek YKP San Francisco, z sukcesami startuje także w... regatach klasy Finn. Oto relacje kapitana z różnych regat, w tym także z Mistrzostw Kalifornii, w których zdobył srebrny medal:

Właśnie dziś wróciłem z gór, gdzie jak co roku, w malowniczej scenerii Sierra Nevada, na Jeziorze Huntington położonym na wysokości 7000 stóp odbyły się coroczne regaty California Championship. W tym roku imprezę wygrał Wladimir Butenko z Rosji (RUS21), ja byłem drugi (POL 691), trzecie miejsce zaś zajął Jeff Allan (USA 27). Czwartą pozycję wywalczył żeglarz-legenda, Henry Spraque (USA 57).

Dwa tygodnie temu miałem nadzieję powalczyć Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych w klasie Finn, ale niestety wywalczyłem tylko 12 miejsce. Co prawda to i tak 8 miejsc lepiej niż w tamtym roku, ale ten wynik mnie nie zadawala, ponieważ mogłem pożeglować znacznie lepiej. Moja nowa łódka jest szybka i na wiatrach 15-20 węzłów potrafię żeglować w czołówce. Zazwyczaj na górnej boi po starcie jestem pierwszy, drugi lub trzeci, ale nadal tracę na pełnym. Poprawiłem się już trochę co prawda w pompowaniu, ale to jeszcze nie to.

W tym roku wystartowałem też na Mistrzostwach Świata Masters klasy Finn we Francji. W czterech biegach na górnej boi byłem w trojce, przed Michalem Maierem z Czech (czterokortny mistrz świata mastersów) i Erickiem Lidecisem ze Stanów Zjednoczonych (wicemistrz świata mastersów), ale na pełnym traciłem zawsze około 10 miejsc i kończyłem wyścigi w dwudziestce.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Andrzej Skarka

Od redakcji: Przypominamy, że kpt. Andrzej Skarka z Yacht Klubu w San Francisco otrzymał w 2009 roku honorowe wyróżnienie Nagród TVP S.A. "Rejs Roku 2008" za dowodzenie załogą amerykańskich i kanadyjskich Polonusów, płynących na jachcie "Pacific High" w regatach Pacific Cup na trasie z San Francisco na Hawaje.