Puchar Prezydenta Miasta Gdyni dla MKŻ Arka Gdynia

2015-07-06 12:41 Informacja prasowa
Autor: Ewa Górska

Dzisiaj zakończyły się regaty 29. edycji Pucharu Miasta Gdyni. Rywalizacja odbywała się w klasach Laser Radial, Laser 4.7 i Open BIC. W klasyfikacji zespołowej zwyciężył MKŻ Arka Gdynia (168 pkt.), przed CHKŻ Chojnice (80 pkt.) i MBSW Giżycko (69 pkt.). Klub został uhonorowany nagrodą specjalną - Pucharem Przechodnim Prezydenta Miasta Gdyni.

Sędzia Główny regat Barbara Grabarz podsumowuje regaty: „Regaty trwały trzy dnia, ale tylko jeden dzień zawodnicy spędzili na wodzie. Dwa pozostałe były bezwietrzne. Pierwszego dnia warunki pogodowe pozwoliły przeprowadzić 4 wyścigi, co pozwoliło uznać regaty za ważne. Podczas wszystkich wyścigów utrzymywał się bardzo równy wschodni wiatr o średniej sile 9 węzłów. Było kilka falstartów i sytuacji protestowych, ale generalnie wyścigi przebiegały bardzo  sprawnie."

Dla klasy Radial 4.7 regaty te były eliminacją do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Eliminacje zostały rozegrane w trzech flotach i czterech kategoriach wiekowych.

Najmłodsi zawodnicy ścigali się na łódce Open BIC– nowej klasie przeznaczonej dla dzieci w wieku 12 – 14 lat, która przygotowuje do pływania na Laserze. Pierwsze miejsce w tej klasie zajęła Natalia Kuczys (MKŻ Arka Gdynia): „Miało być dziewięć wyścigów, ale udało się zrobić tylko cztery. Rywalizacja była ostra, ścigałam się z chłopakami, głównie z Konradem i Mateuszem. Najtrudniejszy był czwarty wyścig, który miał zadecydować czy ten dzień skończę na pierwszym czy drugim miejscu. Walka trwała do ostatniego znaku, udało mi się go wygrać i dzięki temu dzisiaj stanęłam na najwyższym podium."

Andrzej Lutomski, organizator regat:"Zakończyliśmy właśnie 29 edycję jednych z najstarszych gdyńskich regat. W tym roku mieliśmy rekordową liczbę uczestników - 188 młodych zawodników z całej Polski i nawet Białorusi. Całe regaty odbyły się pierwszego dnia w doskonałych warunkach, potem zabrakło wiatru. Jednak te cztery rozegrane wyścigi umożliwiały klasyfikację zawodników do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (zgodnie z wymogami muszą być ważne trzy wyścigi) w klasie Laser 4.7. Obserwując rywalizację na wodzie mogę śmiało stwierdzić, że klasa Laser, szczególnie ta młodsza, rozwija się bardzo dynamicznie. Również Open BIC jest wart uwagi - to szybka i widowiskowa klasa przygotowawcza, bardzo lubiana przez zawodników, jak i widzów."