PPJK. Puchar Czaplinka - w imprezie udział wezmą ekipy zagraniczne

2014-06-06 11:57 Wiesław Krzywicki
Regaty o Puchar Czaplinka
Autor: mat. organizatora Regaty o Puchar Czaplinka

19-20 lipca odbędą się II Regaty o Puchar Czaplinka w ramach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Uczestnicy tegorocznych regat otrzymają pełne punkty (grade 1,0). Organizatorzy, mądrzejsi o doświadczenia ubiegłego roku, jeszcze lepiej przygotują się do tego żeglarskiego sprawdzianu. Zapewne w tym roku weźmie udział w regatach co najmniej pół setki jachtów, a w tym  jachty i załogi czeskie. CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Obiecał to ubiegłoroczny gość honorowy, znamienity czeski żeglarz Rudolf Kraustchneider, uhonorowany niedawno nagrodą Conrada. Otóż obserwując ubiegłoroczną imprezę oświadczył, bynajmniej nie żartem, że Czesi "dołożą" Polakom. Szykują się więc regaty międzynarodowe i trzeba będzie bronić naszego honoru.
    
Organizatorami regat jest Czaplineckie Bractwo Żeglarskie i Urząd Miejski w Czaplinku. Wspomagać ich będą także żeglarze z Klubu "Zefir" w Złocieńcu, z którymi niedawno została nawiązana ożywiona współpraca (m.in. powstała w Czaplinku sekcja złocienieckiego UKS "Szkwał", w której szkoli się na "Optymistach" 20 dzieci).
    
W czasie  uroczystego otwarcia regat nadane zostanie Czaplineckiemu Ośrodkowi Sportu imię Antoniego Tołłoczki. Był on pierwszym po wojnie i najbardziej zasłużonym organizatorem czaplineckiego, a także koszalińskiego żeglarstwa. Pochodził z Wilna, i jako członek przedwojennej Ligi Morskiej i Kolonialnej, odbył wszechstronne przeszkolenie na obozach żeglarskich w Nowych Trokach, Brasławiu, Ignalinie i nad jeziorami Świteź i Narocz. Po osiedleniu się w Czaplinku zorganizował klub żeglarski dla młodzieży.  Szkolił ją, uczył wiedzy żeglarskiej, miłości i szacunku dla przyrody. Uratował też wiele żeglarskiego sprzętu przed zniszczeniem. Był także współorganizatorem w 1957 r. wspomnianego wyżej Klubu "Zefir" w Złocieńcu. To będzie godny patron czaplineckiej mariny. Był kawalerem najwyższego polskiego odznaczenia żeglarskiego "Zasłużony Działacz PZŻ".

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Także w tym czasie zostanie oddany do użytku duży pomost w Zatoce Siemczyńskiej (vel Henrykowskiej) jeziora Drawsko. Ta długa, wyjątkowo malownicza zatoka, była kiedyś ulubioną przystanią żeglarzy-turystów i zapewne znów taką się stanie. Szczególnie, że zaledwie 500 m od pomostu znajduje się wspaniały kompleks pałacowo-hotelowo-restauracyjny, gdzie żeglarze zawsze znajdą coś dla ciała i ducha. Odbywają się też tu różne bardzo atrakcyjne imprezy, jak np. w dniach 4-6 lipca br. XI Dni Henrykowskie.     Marek Halter opisując w "ŻAGLACH" naszą krainę nazwał jezioro Drawsko "Perłą wśród jezior", a Pojezierze Drawskie "Ziemią usianą turkusami" i jestem pewien, że każdy kto tu zawita przyzna mu rację. Cykl artykułów jego autorstwa o urokach tych akwenów ukazał się w "ŻAGLACH" w 2008 r. (nr 01, 02, 03 i 04) oraz w 2013 r.: nr 08 - "Lubie da się lubić!; nr 09 - "Jezioro Siecino jak kryształ!"; nr 10 i 11 - "Drawsko - największe i najpiękniejsze"; nr 12 - "Ziemia usiana turkusami". Są one świetną locją po opisywanych akwenach.

Zapraszam więc w imieniu organizatorów i własnym do Czaplinka. Zaznacie nie tylko emocji żeglarskich, ale i uroków obcowania z nieskażoną przyrodą i jednym z najpiękniejszych krajobrazów jeziornych Polski.   
                

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.