PPJK 2015: Regaty "Na powitanie Wakacji" - RELACJA

2015-07-01 11:41 Materiały prasowe PPJK
PPJK - regaty na powitanie wakacji
Autor: MAT. PRASOWE

Regaty „Na Powitanie Wakacji” należały do niezwykłych. O mały włos na regatach nie byłoby... regat. Wszystko wyszło jednak znakomicie i XV Regaty o Puchar Starosty Słupeckiego z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych pozostaną w pamięci jako te kolejne, bardzo udane. Świetną atmosferę stworzyli wspólnie zawodnicy i organizatorzy.

Pierwszy dzień – sobota (27.06) powitał 178 żeglarzy z 68 jachtów pięknym słońcem, jednak wiatr zapomniał wiać. Po godz. 10.00 regaty otworzył główny organizator starosta słupecki Mariusz Roga, życząc żeglarzom pomyślnych wiatrów i miłego pobytu na Ziemi Słupeckiej, na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Komisja sędziowska w składzie Krzysztof Witczak, Przemysław Małyszka i Aleksandra Matynia czekała choć na odrobinę wiatru aby można było zacząć rywalizację. Próba przeprowadzenia jednego wyścigu została podjęta ok. godz. 15.00. Niestety po prawie dwóch godzinach żeglowania, przy bardzo słabym wietrze, wyścig został przerwany… Dzień zakończył koncert na plaży HORN w wykonaniu zespołu RHG – Robert i Krzysztof Herianowie oraz Łukasz Gątarczyk. Noc wydawała się nie mieć końca. 

Drugi dzień powitał żeglarzy deszczem, który im bliżej zaplanowanego na godz. 11.00 startu malał, natomiast siła wiatru rosła. Tak też XV Regaty „Na Powitanie Wakacji” nabrały wiatru w żagle.

Rozegrano trzy wyścigi. Z brzegu, z każdą chwilą, coraz liczniejsza publiczność podziwiała białe, i nie tylko żagle. Walka była bardzo zacięta, na znakach kursowych był tłok, było kilka, na szczęście bez strat w ludziach i sprzęcie, sytuacji  kolizyjnych. Efekt tego - 6 złożonych protestów, których rozstrzygnięcie zamieszało w wynikach końcowych klasy T3. Można powiedzieć, że faworyci wycięli się przed komisją protestową.

Nad bezpieczeństwem żeglarzy czuwała policja wodna i ratownicy WOPR, na brzegu ratownicy medyczni słupeckiego szpitala. Organizatorzy – Starostwo Powiatowe i Stowarzyszenie „Z wiatrem i pod wiatr” przygotowywali się do zakończenia regat.

Po godzinie 14.00 do brzegu przybiły już wszystkie załogi, niektóre wcześniej z uwagi na problemy techniczne. Regatowa kuchnia zaczęła wydawać obiad a na scenie wystąpił dawno nie widziany i nie słyszany zespół szantowy „Gumowe Szekle” – Andrzej Rydzewski, Marek Smuszkiewicz, Mirek Grzanka i Tomek Gaca.

Żeglarze posileni obiadem klarowali jednostki. Na scenie dobiegały ostatnie przygotowania do wręczenia dyplomów, nagród i medali. Niestety ceremonia zakończenia opóźniała się z uwagi na złożone protesty i ich rozpatrywanie przez komisję protestową. Z prawie dwugodzinnym opóźnieniem na scenie pojawił się wicestarosta Szymon Grzywiński (sam żeglował także z jedną z załóg na łodzi Neja&Rychu), komandor regat Jacek Smuszkiewicz oraz Henryk Kątny – dobry duch regat i niezastąpiony konferansjer.

Wicestarosta Szymon Grzywiński po uhonorowaniu wszystkich zawodników, po rozlosowaniu nagród, podziękował wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, współorganizatorom za sprawne przeprowadzenie regat.

Klasyfikacja końcowa:

T1 – Bartosz Piotrowski i Adam Piotrowski - „Piotrosiu” POL 1307, (1, 2, 2),startowało 15 załóg.
T2 – Marek Kmieć, Krzysztof Kiejziewicz, Mikołaj Kmieć – „Rafa 2” POL 10000, (1, 1, 1), startowało 9 załóg.
T3 – Marcin Woźniak, Tomasz Papierski, Krzysztof Oźmiński, Michał Marciniak - „Nata”, (2, 2, 3), startowało 12 załóg.
Omega Standard – Marcin Drużkowski, Julia Drużkowska, Bartosz Bielak – „Stratus” POL 199, (1, 2, 1), startowały 3 załogi.
Omega Klasyczna – Dariusz Górczyński, Norbert Górczyński i Michał Radziński – „APP Auto Plast”, (1, 1, 1), startowało 10 załóg.
Sigma 600 Active – Norbert Nowacki i Marek Nowik – POL 11, (1, 1, 2), startowało 7 załóg.
Otwartopokładowe do 6m – Marcin Pińczyński, Michał Masztalski – „Audi”, (1, 2, 1), startowały 4 załogi.
Trias – Maciej Potok, Paula Wiśniewska, Tomasz Sabok-Rzepka – „Jeneva’s” POL 610 (4, 1, 1), startowało 6 załóg.
Katamaran – Piotr Woźniak i Robert Rogowski – POL 1012 (1, 1, 1), startowały 3 załogi.

Zwycięzcy poszczególnych klas otrzymali bony o wartości 500 zł do realizacji w sklepie żeglarskim SZOPENERIA. Wszystkim uczestnikom regat wręczono pamiątkowe dyplomy a każda załoga wzięła udział w losowaniu nagród rzeczowych i wylosowała upominek od sponsorów.

Puchar Starosty Słupeckiego zdobyła załoga jachtu „RAFA 2” Marek Kmieć, Krzysztof Kiejziewicz, Mikołaj Kmieć, która uzyskała najlepszy wynik punktowy wśród załóg startujących w klasach T wygrywając wszystkie wyścigi.

Organizatorzy Regat „NA POWITANIE WAKACJI” o PUCHAR STAROSTY SŁUPECKIEGO, Starostwo Powiatowe w Słupcy i Stowarzyszenie „Z Wiatrem i pod Wiatr” mogli liczyć na wsparcie sponsorów: Szopeneria – super sklep żeglarski, Jacht – Market – żeglarska giełda ogłoszeń, Loco – systemy informatyczne, Henri Lloyd – producent odzieży żeglarskiej i livestylowej, Alba Thyment, Sea Line – producent wyrobów do napraw i konserwacji jachtów, Oficyna Wydawnicza „Alma-Press” , Konspol – produkcja i przetwórstwo kurczaka, Crewsaver – producent sprzętu ratunkowego i odzieży dla wodniaków, Agencja Ochrony ODYS, Słowińscy – producent okien i drzwi, Kliber – producent mebli metalowych, Galeria Ostrowski, MR Rosko – producent konstrukcji stalowych i biuro rachunkowe, Stacja Paliw MOYA, Mostostal Słupca, Eden Chemicals, Azet-Caps, Nauta Nova, Deckamte, Ratex, Apteka Pod Złotą Wagą, Żaglownia „Narwal”.

Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali przy regatach: obsłudze biura regat pod kierownictwem p. Anity Kubickiej, Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratowniczemu, Straży Pożarnej, Policji, obsłudze medycznej i bosmanowi z HORNU Jurkowi Górczyńskiemu z Załogą.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.