ME klasy 470: Polki wygrały wyścig medalowy, ale... medalu nie zdobyły

2016-04-12 15:35 Andreas Nicolaides
Skrzypulec, Gliszczynska (2)
Autor: Archiwum Żagli

Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczyńska wygrały medalowy wyścig Mistrzostw Europy Klasy 470 rozgrywanych na Majorce. Jednak mimo tego w klasyfikacji generalnej nie przesunęły się na miejsce w pierwszej trójce.

Przez całe regaty nasze reprezentantki pływały nierówno. W poszczególnych wyścigach zajmowały wysokie pozycje (miejsca: 3, 2, 3, 6, 7, 6) i niskie (19, 17, 16, 14, 18).

Przed startem wyścigu medalowego nasza załoga plasowała się w klasyfikacji generalnej na 10. lokacie (5. wśród załóg europejskich). Wówczas Polki wiedziały już, że na brązowy medal nie mają szans, bowiem ich strata punktowa była zbyt duża.

W wyścigu medalowym pokazały jednak klasę. Do mety dopłynęły jako pierwsze, co ostatecznie pozwoliło im zająć 7. miejsce. Wśród drużyn europejskich były czwarte. W mistrzostwach Europy uplasowały się więc tuż za podium.

Świetna postawa w ostatnim starcie to dla Agnieszki Skrzypulec i Irminy Mrózek Gliszczyńskiej dobry prognostyk przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro. Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej Polki wygrały też prestiżowe regaty o Puchar Księżniczki Zofii.

Jeśli chodzi o nasze pozostałe załogi, to Ewa Romaniuk i Katarzyna Góralska zajęły 43. miejsce. Wśród panów Maciej Sapiejka i Adam Krefft uplasowali się na 40. pozycji, a Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz na 59.

Złoty medal Mistrzostw Europy Klasy 470 zdobyły Jolanta Ogar i Lara Vadlau (Austria), drugie miejsce zajęły Holenderki - Afrodite Kyranakou i Anneloes Van Veen. Brąz wywalczyły Słowenki Tina Mrak i Veronika Macarol.

Mistrzostwa Europy Klasy 470 były otwarte, dlatego też rywalizowały w nich m.in. załogi z Brazylii, USA czy Australii.