Zagle.se.pl » Sport » Match Racing » Polacy na 5 m. w Estonia Open Match Race

Polacy na 5 m. w Estonia Open Match Race

_
Autor: Agnieszka Główka
_
Zakończyły się regaty Pucharu Świata w Match Racingu, a zarazem Mistrzostwa Estonii w tej dyscyplinie – Estonia Open Match Race. Polska załoga Polish Match Tour / adresuj.com Sailing zajęła piąte miejsce, kończąc jednak na remisie punktowym z czwartą drużyną.

Na niedzielę planowane było dokończenie rundy Round Robin oraz rozegranie finałów i półfinałów. Plan przewidywał start wcześnie rano. W marinie przywitała wszystkich piękna, słoneczna pogoda i umiarkowany wiatr, tym razem o kierunku wzdłuż kanału podejściowego do Parnu, w związku z czym sędzia ustawił dość długą trasę z dwoma okrążeniami. Co ciekawe, sam nadzorował wszystko (łącznie z flagami sygnałowymi) z końca pomostu Jachtklubu. Start miały wyznaczać dwie boje na przedłużeniu pomostu. Interesujący, i można by pomyśleć, dość niespotykany sposób. Jak się później okazało co weekend w regatach IMS w ten sam sposób startuje cała flota jachtów, i trzeba nadmienić, że widok jest naprawdę przedni.

Po ustawieniu trasy rozpoczęły się wyścigi. Pojedynki trzeba było niestety kilka razy przekładać z powodu dużych masowców wpływających do Parnu. Polakom na pierwszy ogień trafiła się znana z krajowych regat załoga Petera Nicholasa (AUS, nr 90 rankingu sterników ISAF). Zgodnie z założeniami Polacy wystartowali po zawietrznej Australijczyków i płynęli wprost pod drugi brzeg skąd zawsze przychodziła znacząca zmiana i silny wiatr. Jak się niestety okazało występowały pewne wyjątki, również w aktualnym wyścigu. Korzystając z możliwości załoga z antypodów wyszła na prowadzenie, nie oddając go do końca. Kolejnym ciekawym meczem był pojedynek z reprezentacją Rosji, najwyżej rozstawionym rosyjskim sternikiem na regatach - Petrem Kochnevem. Mimo sprytnej zagrywki na początku prestartu, Rosjanie nie uzyskali kontroli i byli konsekwentnie spychani w lewy kraniec pola przedstartowego. W momencie startu musieli wykonać zwrot na lewy hals, co od razu wykorzystała polska załoga i złapała przeciwników na karę. Nieznaczna przewaga Polaków od startu utrzymywała się przez cały bieg i ostatecznie wygrali ten pojedynek. Z innych meczy należy jeszcze wspomnieć bieg z najwyżej rozstawionym sternikiem regat - Olli-Pekka Lumijärvi (FIN, nr 31 rankingu sterników ISAF). Ciekawa walka tuż przy betonowym nadbrzeżu i zacumowanych kontenerowcach pozwoliła wystartować Polakom po zawietrznej przeciwnika i kontrolować prawą stronę trasy. Na kurs pełny Finowie weszli jednak z niewielką przewagą, rzędu ok. długości łódki. Do dolnej boi przewaga stopniała jeszcze bardziej, co stwarzało szansę na zaciętą walkę. Niestety niewielki problem z podmianą żagli w polskiej załodze. pozwolił Finom uzyskać znaczące prowadzenie, którego już nie oddali.

Ostatecznie Polska załoga zakończyła regaty na piątym miejscu, z tą samą ilością punktów, co czwarta załoga nowych Mistrzów Estonii - Matiego Seppa (EST, nr 60 rankingu sterników ISAF). Po zaciętym finale wygrał fiński sternik Olli-Pekka Lumijärvi, a na drugim miejscu skończył jego rodak Robert Nyberg. Rzutem na taśmę trzecią lokatę zdobył Australijczyk Peter Nicholas, który już zapowiada swój przyjazd do Polski.
Polska załoga Polish Match Tour / adresuj.com Sailing Team startowała w składzie: Jakub Pawluk (sternik), Jakub Wierusz (main), Romek Główka (trymer), Krzysiek Mongird (bowman).

Regaty Estonia Open Match Race odbywały się w estońskim kurorcie Parnu. Wyścigi rozgrywane były na jachtach Blu24, a akwenem regatowym był kanał podejściowy do Jachtklubu Parnu.

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy odbyłeś już swój pierwszy rejs w tym roku?