Zagle.se.pl » Sport » Igrzyska Olimpijskie » Rio de Janeiro 2016 » Z wiatrem i pod wiatr: Czysta woda zdrowia doda

Z wiatrem i pod wiatr: Czysta woda zdrowia doda

Rio 2016
Autor: twitter, www.rio2016.org
Rio 2016
Jest już mniej niż 500 dni do rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro 2016. Odliczanie do największej imprezy czterolecia to także okazja do przyjrzenia się dokładniej, co nas czeka w kraju kawy, samby i karnawału...

Przed brazylijskimi mistrzostwami świata w piłce nożnej odbywały się burzliwe demonstracje we wszystkich dużych miastach. Hasła „chcemy chleba, nie igrzysk” były na ustach tych, którym bardziej zależy na nowych miejscach pracy i walce z biedą niż na sukcesach sportowych. Przed igrzyskami w 2016 r. mniej słychać o demonstracjach, a więcej mówi się o tym, czy Brazylia zdąży z przygotowaniem obiektów i warunków na przyjęcie kilkudziesięciu tysięcy sportowców i gości. Gospodarze, jak na razie, nie widzą większych problemów i już snują plany wykorzystania nowo powstałych nowoczesnych obiektów. Wioska olimpijska w Rio de Janeiro, która ma być oddana do użytku na początku 2016 r., otrzyma nazwę „Ilha Pura” czyli „Czysta Wyspa”! Składać się będzie z 31 budynków, a każdy będzie liczył 17 pięter. 3600 apartamentów ma mieć 10 160 sypialni dla 18 tysięcy sportowców i trenerów. Po igrzyskach luksusowe apartamenty, w ekskluzywnej dzielnicy Barra da Tijuca z widokiem na morze oraz okoliczne wzgórza, zostaną sprzedane za około 700 tys. dolarów każdy. „Czysta Wyspa” może być powodem do dumy organizatorów, natomiast powodem do bardzo poważnych zmartwień jest brudna woda w Zatoce Guanabara...

CZYTAJ FELIETONY WALDEMARA HEFLICHA - Z WIATREM I POD WIATR

W pierwszych dniach marca prezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF Carlo Croce spotkał się z szefem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego MKOl Thomasem Bachem, aby omówić problemy czystości wody na akwenie przyszłych regat olimpijskich. Sprawa jest naprawdę bardzo poważna! Według wielu danych stan zanieczyszczenia wody może mieć poważny wpływ na zdrowie zawodników. MKOl już wcześniej przekazał poważne środki finansowe na oczyszczenie zatoki. Był to jeden z flagowych projektów miasta, gdy to ubiegało się o organizację igrzysk. Wydano na ten cel już setki milionów dolarów. Teraz MKOl wspólnie z ISAF zadeklarował podjęcie niezbędnych kroków, aby władze Brazylii wzięły sobie do serca odpowiednie zabezpieczenie warunków dla 380 żeglarzy, którzy zjawią się za kilkanaście miesięcy w olimpijskiej przystani Marina da Gloria. Starania i apele działaczy szybko ostudził burmistrz Rio de Janeiro Eduardo Paes, który zapowiedział, że miasto z całą pewnością nie będzie w stanie oczyścić całej zatoki. Oczywiście, jak dodał burmistrz, jest to zmarnowana szansa i powód do wstydu dla mieszkańców Rio. Nadal problemem pozostanie brak dobrze rozwiniętego systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków lub skutecznego zbierania śmieci na wielkim obszarze miejskim. Do zatoki nadal będą wpływać ścieki, a woda przypominać będzie szambo! Wiele osób bije na alarm i mówi o możliwości zachorowania po kontakcie ze ściekową wodą. Sportowcy podnoszą także problem potencjalnych kolizji z wielką ilością pływających śmieci na akwenie regatowym. Urzędnicy olimpijscy wciąż jednak twierdzą, że obietnice zostaną spełnione, a woda w zatoce zostanie oczyszczona. Burmistrz Paes zapewnia jedynie, że regaty odbędą się w najczystszej części Zatoki Guanabara. Według jego deklaracji Rio ma także przygotowany plan awaryjny, polegający na uruchomieniu wielkiej akcji mechanicznego zbierania nieczystości z wód zatoki przed rozpoczęciem regat olimpijskich.

Z jednej strony mamy dość dramatyczne informacje i opinie biologów oraz działaczy na rzecz środowiska, którzy ilustrują skalę problemu, z drugiej otrzymujemy deklaracje, że będzie OK i nie ma co się martwić! Choć każdy widzi, że przyjdzie nam żeglować na wodach brudnych jak w kanalizacji, wokół ton różnego rodzaju śmieci. W ubiegłym roku naukowcy, pracujący na tym terenie odkryli superbakterię odporną na działanie antybiotyków, powodującą problemy w układzie moczowym, problemy gastryczne oraz infekcje płuc. Raporty przedstawiają listę zagrożeń, które czają się w wodach zatoki Guanabara: A są to:
– wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
– czerwonka
– Escherichia coli
– cholera
– inne bakterie chorobotwórcze
– pasożyty
– wirusy
– leptospiroza
– inne choroby.

Igrzyska olimpijskie to wielkie wydarzenie sportowe i polityczne. Dziś nikt już nie zmieni terminów zawodów i lokalizacji aren olimpijskich. Powinno się jednak opublikować wyniki badań czystości wody w Zatoce Guanabara, choćby dla świętego spokoju zawodników, ich rodzin, działaczy i dziennikarzy czekających na sprawdzone dane z MKOl, ISAF lub organizatorów. Nam pozostaje jedynie mieć nadzieję, że wyprawa olimpijska skończy się szczęśliwie. Brazylijczykom jako wsparcie wyślemy stare, dobre i sprawdzone hasło – „czysta woda, zdrowia doda”!

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Na temat:

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?