Emirates Team New Zealand wygrał Louis Vuitton Cup. Zobacz ZDJĘCIA z finału!

2017-06-13 0:09 Waldemar Heflich

Nowozelandczycy powalczą o Puchar Ameryki i spróbują się zrewanżować za porażkę sprzed czterech lat z Oracle Team USA. W finale regat Louis Vuitton Cup wygrali ze szwedzkim Artemisem.

5:2. Takim wynikiem kończy się pojedynek Emirates Team New Zealand i Artemisa w finale Louis Vuitton Cup. Nowozelandczycy wygrali decydujący wyścig w imponującym stylu, prowadząc od startu do mety. Na każdym kursie powiększali przewagę, żeglując zdecydowanie szybciej od rywali. Załodze Artemisa i tak należą się wielkie brawa za wspaniałą postawę w LVC. Dzisiejsze widowisko zakłóciło długie oczekiwanie na wiatr. Pierwszy wyścig został przerwany, gdy wiatr ustał zupełnie. Dyrektor regat Iain Murray zdecydował się na przerwanie wyścigu i oczekiwanie na stabilną bryzę...

Tak więc mamy powtórkę z wielkiego finału America's Cup sprzed czterech lat. W 2013 roku na wodach San Francisco wygrali Amerykanie 9:8, choć przegrywali 1:8! Teraz do walki o Puchar Ameryki stanie nowe, młode pokolenie Nowozelndzkich żeglarzy prowadzeni przez Petera Burlinga, Blaira Tuke'a i Glenna Ashby. Czy dokonają tego co w 1995 i 2000 roku ich wielcy poprzednicy po wodzą Russella Couttsa i Petera Blake'a. Czy Srebrny Dzbanek wróci do Auckland?! 35. Finał America's Cup zapowiada się niezwykle emocjonująco. Obrońca trofeum Oracle Team USA i James Spithill tanio skóry nie sprzeda, a w pojedynkach round robin Louis Vuitton Cup prezentował się doskonale.

Nowozelandczycy zajęli w round robin drugie miejsce ustępując o punkt Amerykanom, jednak należy pamiętać, że Oracle Team USA przystępował do rywalizacji z bonusowym oczkiem wywalczonym podczas World Series. Emirates Team New Zealand przegrał w fazie podstawowej tylko dwa wyścigi. W półfinale play-off nie dał żadnych szans Land Rover BAR i mimo wywrotki w jednym z wyścigów zwycięzył 5:2. W finale "Kiwi" podtrzymali serię jedynie dwóch porażek, ale walcząc o Puchar Ameryki z Oracle Team USA trudno będzie utrzymać aż tak dobrą passę.