60 lat popularnego "okeja"

2017-05-22 16:35 Dariusz Kraś

W tym roku mija 60 lat od powstania bardzo popularnej na świecie łodzi klasy OK Dinghy. Sukcesy w "okeju" odnosił m.in. dwukrotny medalista olimpijski Mateusz Kusznierewicz. Z tej okazji zamieszczamy krótką historię i charakterystykę klasy, przygotowane przez Stowarzyszenie Zawodników klasy OK Dinghy.

Historia

Łódka, którą zaprojektował duński konstruktor Knud Olsen, powstała w roku 1957 na zamówienie, które złożył inny Duńczyk - Axel Dangaard Olsen – zapalony żeglarz, który zasłynął wcześniej sprowadzeniem do Europy klasy Optimist. Prototyp łódki zbudowano latem 1956, i wtedy pojawił się problem, jak nazwać nową konstrukcję. Inicjały konstruktora, czyli KO, oznaczają w języku duńskim „krowa”, zatem odwrócono kolejność ich liter, i tak powstała nazwa OK Dinghy. W pierwszych dziesięcioleciach istnienia OK Dinghy były łódkami o klasycznej, sklejkowej konstrukcji z wolnonośnym, obrotowym masztem, podobnym do stosowanego w klasie Finn. Łódka była stosowana w roli klasy przygotowawczej do olimpijskiego Finna i rozwijała się wraz z nim, choć często sama wyznaczała nowe standardy.

Okres największego rozwoju klasy przypadł na lata 60 i 70 dwudziestego wieku, kiedy na świecie żeglowało ponad 10 tysięcy OK Dinghy. W latach 80 łódka zaczęła tracić popularność, głównie w związku rozwojem Lasera. Obecnie liczebność klasy utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie, powstają łódki nowoczesne wykorzystujące nowoczesne technologie, a jednocześnie remontuje się i utrzymuje w regatowej kondycji stare egzemplarze. Według danych Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej dziś na świecie istnieje około 1000 klasowych OK Dinghy. W światowym rankingu prowadzonym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Klasy OK Dinghy uwzględniono około 500 zawodników uczestniczących w międzynarodowych regatach.

Najwięcej OK Dinghy pochodzi z Danii będącej kolebką klasy, Niemiec i Wielkiej Brytanii, ale lista pozostałych krajów jest długa i obejmuje też Australię, Belgię, Francję, Holandię, Indie, Koreę, Luxemburg,  Norwegię, Nową Zelandię, Pakistan, RPA, Szwajcarię, Tajlandię (gdzie wielkim promotorem klasy i czynnym zawodnikiem był zmarły niedawno król Bhumibol Adulyade) i USA.



Liczbę OK Dinghy pływających w Polsce szacuje się na około 100, choć startujących ostatnio w Mistrzostwach Polski jest zaledwie około 20.
Przez lata największym ośrodkiem okejowym w kraju był Poznań, głównie za sprawą nieodżałowanego Mariana Jankowskiego z poznańskiego AZS. To z Jeziora Kierskiego pochodzą wszyscy (z wyjątkiem lat 1991 i 2011) Mistrzowie Polski.  Obecnie środek ciężkości klasy przesunął się na południe kraju: do Krakowa i  Żywca, ale okejarze działają też w Suwałkach, Olsztynie, Białymstoku, Warszawie, kilku mniejszych ośrodkach Wielkopolski i na Pomorzu.

Koszty

Rozpoczęcie pływania i ściganie się OK Dinghy nie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Łódka jest solidna i przez to długowieczna, więc nawet trzydziestoletnie egzemplarze z powodzeniem konkurują w krajowych regatach z nowoczesnymi pociskami budowanymi z użyciem lekkich laminatów, wyposażonymi w węglowe maszty i korzystającymi z nowych rozwiązań. W Europie jest kilku producentów oferujących nowe łódki, a rynek wtórny ma bardzo szeroką ofertę, na każdą niemal kieszeń

Regaty

Co roku rozgrywane są Mistrzostwa Świata, które co cztery lata odbywają się na Półkuli Południowej, zaś w pozostałych latach na Północnej. Ostatnio klasa, wybierając miejsce swej najważniejszej imprezy, wybiera kraje egzotyczne. Dlatego byliśmy w Indiach, Tajlandii, a w tym roku podróżujemy w maju na Barbados. Mistrzostwa Europy rozgrywane są w latach gdy Mistrzostwa Świata odbywają się poza kontynentem europejskim.

Ciekawymi imprezami są klasyczne regaty Kieler i Warnemunder Woche, Medemblik, oraz Międzynarodowe Mistrzostwa poszczególnych krajów.



Polacy są widoczni na międzynarodowych regatach. W początku lat 90 sukcesy odnosił Mateusz Kusznierewicz, który dwukrotnie został Wicemistrzem Świata (1993, 1994) i raz Mistrzem Europy (1994). W roku 2002 brązowy medal Mistrzostw Europy zdobył Paweł Pawlaczyk (który rok później zajął 5 miejsce), a w roku 2010 Mistrzem Europy został Bartosz Rakocy, by rok później skończy MŚ na piątej pozycji. Obecnie w światowym rankingu uwzględnionych jest kilkunastu polskich zawodników, w tym dwóch w pierwszej dziesiątce.

W kraju organizowanych jest co roku kilka regat tworzących cykl Pucharu Polski. Zawody rozgrywane są przede wszystkim na jeziorach, lecz także na Zatoce Puckiej i Gdańskiej, i przyciągają za każdym razem kilkunastu zawodników. Ponadto OK Dinghy ścigają się w wielu lokalnych regatach, na przykład  w Poznaniu (niemal co tydzień), Krakowie i Olsztynie.

Ludzie

Zawodnicy OK Dinghy reprezentują wszystkie grupy wiekowe: najstarszy klasyfikowany zawodnik (obecnie na 35 miejscu w światowym rankingu) obchodził ostatnio 70 urodziny, zaś większość należy do przedziału wiekowego 35-50, ale nie brak też znakomitej młodzieży.



Dzięki rozwojowi technicznemu, głównie wprowadzeniu węglowych masztów, wyrównały się szanse zawodników różnych kategorii wagowych, do tego stopnia że na świecie do klasy dołączyło kilkanaście kobiet.

Pływanie OK Dinghy bardziej wymaga finezji, techniki i wyczucia, a mniej siły lub masy. Klasa przyciąga żeglarzy z ogromnym doświadczeniem, gwiazdy America’s Cup, ale także zwykłych zjadaczy chleba. Dla wielu z nich OK Dinghy to sposób na życie, a dla wszystkich świetna zabawa i odskocznia od codzienności.

Więcej o klasie OK Dinghy w Polsce: www.okd.org.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.