Zagle.se.pl » Miesięcznik Żagle » Przegląd » The Tall Ships Races 2017: Szczecin szykuje się na finał

The Tall Ships Races 2017: Szczecin szykuje się na finał

"Dźwigozaury" w Szczecinie
Autor: materiały prasowe
"Dźwigozaury" w Szczecinie
Trwa odliczanie do wielkiego, żeglarskiego święta. W sierpniu Szczecin będzie gościł żeglarzy i turystów z całego świata. Szacuje się, że podczas finału The Tall Ships Races 2017 przez 400-tysięczne miasto przewiną się nawet 2 miliony ludzi.

W dniach 5-8 sierpnia 2017 r. Szczecin ponownie stanie się światową stolicą żeglarstwa. Wpłynie tu ponad setka mniejszych i większych i tych największych żaglowców. Miasto zorganizuje finał regat The Tall Ships Races po raz trzeci. Poprzednie (2007 i 2013) okrzyknięto najlepszymi w historii wydarzenia.

– W 2016 r. otworzyliśmy nowość w Szczecinie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że prawdziwy jej chrzest odbędzie się właśnie w trakcie zbliżającego się finału regat. Mowa o parkingu Park & Ride, który pomieści ponad 400 samochodów – mówi Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. – Parking znajduje się przy wjeździe do miasta od strony ulicy Struga, dokładniej przy ulicy Hangarowej. Jest tuż przy przystanku Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, (również nowości, która została uruchomiona w 2015 r. ). Zostawiamy pod okiem kamer auto i przesiadamy się do nowoczesnego, niskopodłogowego tramwaju. Ograniczamy ruch w centrum, a jednocześnie dojeżdżamy do niego po kilku minutach. Nie stoimy w korkach, trafiamy w serce imprezy bez najmniejszych utrudnień.

Na temat:

Będzie jednak jeszcze inna możliwość dojechania na Wały Chrobrego oraz na wyspę Łasztownia, czyli w miejsca, gdzie odbędzie się finał.

– Planowane jest wprowadzenie buspasa pomiędzy prawym a lewym brzegiem Odry. Dzięki temu komunikacja miejska będzie kursowała z pierwszeństwem w ruchu, a to ułatwi przemieszczanie się nie tylko osobom przyjezdnym, ale także mieszkańcom Szczecina – dopowiada Hanna Pieczyńska.

A co będzie czekało na nas przy Wałach Chrobrego? Oprócz setki przepięknych żaglowców, w tym najokazalszych klasy A oraz B, oldtimerów i mnóstwa innych atrakcji, zupełnie przebudowane, dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, a także rodziców z wózkami ulice oraz chodniki. W 2016 r. zostało ich przebudowanych łącznie 1000 m2.

Na wyspie Łasztownia – kolejne zmiany. Do regat wyremontowane ma być Nabrzeże Starówka. Na odcinku 650 m powstanie bulwar o szerokości 12 m. Remont, oprócz renowacji nabrzeża, obejmuje również uzupełnienie punktów cumowniczych, utwardzenie nawierzchni, montaż elementów małej architektury i zamontowanie czterech pływających pomostów.

Przy Nabrzeżu Starówka odsłonięto przed paroma tygodniami nietypową atrakcję. Przez ostatnie miesiące pod osłoną plandek trwała renowacja zabytkowych żurawi portowych. Nazywane pieszczotliwie przez szczecinian „dźwigozaurami” pochodzą z 1929 r. Pracowały w szczecińskim porcie przez ponad 70 lat, do początku XXI w. Teraz, po zdemontowaniu wszystkich elementów ruchomych, zostały one dokładnie ręcznie oczyszczone i poddane konserwacji. Podobnie stało się z ich konstrukcją. Jednocześnie przeprowadzone zostały badania, które miały ustalić oryginalne kolory. Ponownie zastosowano stare barwy i po latach „straszenia” żurawie stały się jedną z głównych atrakcji Szczecina.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - NAJCIEKAWSZE INFORMACJE DOSTANIESZ OD NAS MAILOWO

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?