Zagle.se.pl » Miesięcznik Żagle » Przegląd » Spotkajmy się na Targach WIATR I WODA w Gdyni

Spotkajmy się na Targach WIATR I WODA w Gdyni

Targi Wiatr i Woda na Wodzie w Gdyni 2013
Autor: Stanisław Iwiński
Targi Wiatr i Woda na Wodzie w Gdyni 2013
Po raz dziewiąty Gdynia w dniach 31 lipca – 3 sierpnia 2014 r. będzie gościć w swojej marinie najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe dostępne na polskim rynku. Obok Targów „Wiatr i Woda – na Wodzie”, odbędą się również ciekawe imprezy kulturalne.

Na temat:

Już w ubiegłym roku Marina Gdynia trzeszczała w przysłowiowych szwach od liczby pokazywanych jachtów żaglowych i motorowych. O ile na lądzie można było jeszcze wygospodarować trochę miejsca na mniejsze łodzie czy też osprzęt i wyposażenie, o tyle na wodzie praktycznie były zajęte wszystkie stanowiska. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie impreza w Gdyni jest okazją do zobaczenia z bliska i zwiedzenia największych jednostek pływających, których z przyczyn technicznych nie można było pokazać na krajowych imprezach wystawienniczych w Warszawie czy Łodzi. Zarówno polskie stocznie, jak i dealerzy największych firm zagranicznych przygotowują się więc do zaprezentowania przede wszystkim dużych konstrukcji i to już tych znanych, których premiery odbyły się w trakcie ostatniego cyklu jesiennych targów jachtowych na całym świecie, jak również nowych propozycji, które po raz pierwszy pokazane zostaną na międzynarodowym rynku w nadchodzących edycjach targów w Cannes, La Rochelle, Fort Lauderdale czy Paryżu.

Nie tylko jachty!

W dniach od 31 lipca do 3 sierpnia wszystkie drogi miłośników sportów wodnych powinny więc prowadzić do Gdyni, tym bardziej że obok wystawy jachtowej przewidziano wiele imprez towarzyszących. Tym razem nie na Skwerze Kościuszki, ale na bulwarze nadmorskim po raz kolejny zaprosi chętnych Nadmorski Plener Czytelniczy – będący okazją spotkania się z ulubionymi autorami lub do kupienia nowości wydawniczych – stający się już trwałym elementem prezentowanego tu gdyńskiego, wakacyjnego wydarzenia żeglarskiego. Organizatorzy zadbali też o inne wydarzenia kulturalne, występować będą kapele szantowe, przeprowadzone zostaną liczne konkursy i pojawi się wiele atrakcji dla dzieci, odbędą się pokazy sprawności ratowniczej, będzie też można wziąć udział w ekscytującej przejażdżce szalonymi RIB-ami po wodzie.

Targi organizuje Murator EXPO, a honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem sprawuje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Nagrody i wyróżnienia

Jak każda poważna wystawiennicza impreza nautyczna tak i “Targi Wiatr i Woda – na Wodzie” organizują konkurs na najpiękniejszą pokazaną konstrukcję – Gdynia Yacht Design Nagroda Prezydenta Gdyni. W jury pod przewodnictwem prezesa Zarządu Muratora Expo, Jacka Oryla, zasiadają uznani fachowcy sztuki użytkowej, doskonali projektanci i konstruktorzy jachtów żaglowych i motorowych, które można spotkać na wszystkich akwenach świata. Sekretariat komisji poprowadzi i pieczę organizacyjną nad całością prac sprawować będzie autor tego artykułu, dziennikarz “Żagli”.

Z kronikarskiego obowiązku przypomnijmy, że w ostatniej edycji zwyciężył Dufour 410 wystawiony przez firmę Yachts & Yachting – w kategorii Jacht Żaglowy oraz Regal 2550, w kategorii Jacht Motorowy, pokazany przez polskiego dealera tej amerykańskiej marki firmę Astex Łodzie. Jury przyznało również wyróżnienie dla małej konstrukcji żaglowej AVA przedstawionej przez Fundację “Pracuj i żegluj z nami”.

Tradycyjnie też w trakcie wystawy gdyńskiej dojdzie do ogłoszenia nominacji w konkursie Jacht Roku w Polsce – Polish Yacht of The Year 2015, przeprowadzanym przez miesięcznik “Żagle”. Wręczenie wymienionych nagród i nominacji w obu konkursach nastąpi jak zawsze podczas uroczystej kolacji z udziałem Prezydenta Gdyni, zaproszonych gości i oczywiście wszystkich wystawców targów.

Plan Targów Wiatr i Woda na Wodzie w Gdyni 2014
Autor: Archiwum miesięcznika "Żagle"
udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?