Zagle.se.pl » Kultura » Targi, spotkania, zloty, nagrody » DZIEŃ WAGNERA W GDYNI

DZIEŃ WAGNERA W GDYNI

_
Autor: Jerzy Knabe
_
W ubiegłą niedzielę, 8-go lipca 2012, późnym popołudniem, odsłonięta została tablica upamiętniająca start harcerza, Władysława Wagnera, w rejs, którego końcowym wynikiem było pierwsze okrążenie Ziemi pod żaglami przez Polaka.

Start na jego jachcie ZJAWA odbył się dokładnie 80 lat wcześniej (8.07,1932 – też póżnym popołudniem)  i prawie dokładnie w tym samym miejscu, ponieważ do nabrzeża Basenu Jachtowego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Gdyni jest dziesięć kroków...  Tablicę pamiątkową umieszczono na kamieniu a kamień spoczywa na trawniku pod masztem sygnałowym harcerskiego Centrum Wychowania Morskiego. Jego jacht ZJAWA IV, zaraz po uroczystości, wyruszył w rejs zwany rejsem „Podług słońca i gwiazd”, czyli pod tytułem książki napisanej przez W. Wagnera.

Było to drugie duże wydarzenie ROKU WAGNERA 2012.  Ten właśnie rok został proklamowany przez polskich żeglarzy, Inicjatywę podjęło środowisko żeglarzy polonijnych a pierwszym dużym wydarzeniem było Wagner Sailing Rally 2012 na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Tam Władysław Wagner spędził pionierskie lata na emigracji a  pamięć jego dokonań jest tam żywa do dzisiaj.

Przywracanie szerszej społecznej świadomości i prawdy o tym, historycznym dla polskiego żeglarstwa osiągnięciu, nadal okazuje się działaniem koniecznym. Nawet wśród współczesnych, i nawet wśród obecnych w Gdyni, polskich żeglarzy, trafiają się jeszcze jednostki  dające wiarę w pomówienia Wagnera rodem z PRL. Miały one na celu jego zniesławienie i wymazanie z pamięci narodowej. Wagner nie powrócił po wojnie do Polski z powodów politycznych i zamysł, powstałych na zamówienie, (dopiero  latach sześćdziesiątych), nieudokumentowanych pomówień, był małostkową i nieuczciwą zemstą za tą jego decyzję.

Kolejnym wydarzeniem ROKU WAGNERA, będzie symboliczne przepłynięcie przez harcerski jacht ZJAWA IV, na trasie z Great Yarmouth w Wielkiej Brytanii, niedokonanego, -  z powodu napaści Niemiec na Polskę – ostatniego odcinka jego powrotu do Ojczyzny. Uroczyste powitanie harcerzy, w macierzystej dla wszystkich ZJAW Gdyni, planowane jest na dzień 15 września b.r. Dzień ten jest 20-tą rocznicą śmierci Wagnera.

Tablica poświęcona pamięci Władysława Wagnera

Tablica pamięci

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Kto zdobędzie Puchar Ameryki?