Kim jest Piotr Myszka?

2016-07-18 16:12 Paweł Paterek
Piotr Myszka
Autor: Paweł Paterek PIOTR MYSZKAUrodzony: 25.07.1981Klub: KS AZS AWFiSKlasa: RS:XPierwszy trener: Dariusz BoguskiTrener kadry: Paweł KowalskiSukcesy: mistrzostwo świata 2010 i 2016 (RS:X), mistrzostwo Europy 2001 i 2014 (RS:X)

Piotr Myszka walczyć o swoje musiał od wczesnego dzieciństwa. Był najmłodszym z czwórki braci. – Już wtedy musiałem rywalizować, przebijać się i dochodzić swego – wspomina. – Podobnie było w sporcie. Na początku byłem tym najsłabszym i najwolniejszym zawodnikiem. Znowu musiałem walczyć i bić się o swoje – podkreśla mistrz świata windsurfingowej klasy RS:X, który na igrzyskach w Rio będzie głównym kandydatem do olimpijskiego złota.

Piotr Myszka długo czekał na możliwość startu w regatach olimpijskich. Trafił bowiem na "epokę" Przemysława Miarczyńskiego. Wielkiego mistrza, który swoimi sukcesami wprowadzał nasz windsurfing olimpijski na salony świata.

– To był bardzo długi i skomplikowany proces. Przez to, że na Igrzyska może pojechać tylko jeden zawodnik z danego kraju, nawet jako mistrz świata z 2010 roku, nie mogłem startować w Londynie 2012. Przegrałem minimalnie krajowe kwalifikacje – przypomina Piotr. – Podobna sytuacja była na dwóch poprzednich Igrzyskach. Na szczęście wiara w to, że mam szansę wystartować w regatach olimpijskich i ciężka praca doprowadziły mnie do Rio – podkreśla.

"SIEDMIORO WSPANIAŁYCH", czyli polscy kandydaci do medali w Rio ---> ZOBACZ GALERIĘ

Czas ostrej krajowej rywalizacji sprawił, że Piotr Myszka stał się  jednym z najlepszych specjalistów w klasie RS:X na świecie. Do Rio jedzie z bagażem dwóch tytułów mistrza świata i całym workiem medali z mistrzostw Europy i Pucharów Świata.
– Nie będę kokietował, że do Brazylii jadę jedynie powalczyć – deklaruje Piotr. – Jadę walczyć o medal. Celuję w złoto. Zbyt wiele życia poświęciłem na treningi i przygotowania do tej imprezy, żeby nie stawiać sobie najwyższych celów. W windsurfingu zdobyłem już prawie wszystko. To "prawie" jest do wymazania w Rio – dodaje.

Droga Piotra Myszki do Rio 2016

"Myszek", bo taki pseudonim ma w naszej kadrze Piotr, jest teraz twardym i dojrzałym zawodnikiem. Swoją moc pokazał w trakcie polskich kwalifikacji do Rio. Wszystko zaczęło się w Mondello na Sycylii. Stawka była wysoka, bo podczas tych mistrzostw Europy nasi kadrowicze mogli zdobywać pierwsze punkty w wyścigu o igrzyska. Piotr nie był sobą… Chyba zbyt spięty ukończył regaty poza podium, a złoto zdobył Paweł Tarnowski. Nowy mistrz Europy stał się nagle głównym  kandydatem do startu w Rio, mając jeszcze szansę na zdobycie kolejnego punktu na regatach przedolimpijskich w Brazylii. Ostatecznie Paweł w Rio zajął czwarte miejsce i nie powiększył swojej przewagi.

PIOTR MYSZKA o swoich rywalach ---> ZOBACZ WIDEO

Decydujące okazały się MŚ w Omanie w 2015 roku. Piotr postawił wszystko na jedną kartę. W domu pozostała żona z dziećmi, a on na ponad miesiąc, udał się na ciężkie treningi do Mussanah. Codziennie ciężko trenował i przyzwyczajał organizm do trudnych zawodów. Rywalizacja w Omanie odbywała się bowiem w skrajnie trudnych warunkach. Blisko czterdziestostopniowe upały, woda o temperaturze ponad 25°C i duża wilgotność powietrza sprawiały, że żegluga przypominała wysiłek w saunie.  

PIOTR MYSZKA o wyborze sprzętu na igrzyska ---> ZOBACZ WIDEO

Piotr Myszka od początku żeglował jak natchniony. Lekki kryzys przyszedł tylko w końcówce regat, ale bez problemu awansował do wyścigu medalowego. Paweł Tarnowski nie wszedł do najlepszej dziesiątki. Był siedemnasty, ale matematycznie miał jeszcze szanse na olimpijski awans. Piotr Myszka wyścig medalowy ukończył na szóstej pozycji, całe regaty na piątej. Jednak szczęśliwszego żeglarza w Omanie nie było. Wiadomo było, że do Brazylii pojedzie On. Jeszcze raz mógł wyrecytować swoje proste credo: "Sukces to ciężka praca i wiara w to, że się uda".

ZOBACZ TAKŻE: olimpijski przewodnik – program regat, starty Polaków, transmisje TV

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Piotr Myszka
Autor: Paweł Paterek Piotr Myszka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.