Jachty niezwykłe: TÜMMLER

2016-03-19 8:00 Jerzy Klawiński
TÜMMLER
Autor: Archiwum Żagli

Fotografie z jachtowych przygód na jeziorach twórcy teorii względności trafiają się w archiwach często: na jednej z nich Einstein z żoną na pokładzie deskowego keta uśmiecha się, trzymając się want zgodnie z zasadą „jedna ręka dla ciebie, jedna – dla jachtu”.

Także relacje z pływań genialnego fizyka pokazują, jak ważne były dla niego przygody z żaglem i sterem. Mąż pasierbicy Einsteina Ilsy opisywał, jak właściciel lwiej grzywy siwych włosów sprawnie i z wyraźną przyjemnością manewrował swym nowym jachtem – „Tümmlerem” (Morświnem).

Zobacz również: OISEAU DE FEU, czyli wodny Ognisty Ptak

A był to jacht nie byle jaki! Niewielka kabinowa jednostka została podarowana Einsteinowi przez przyjaciół na 50. urodziny. Zaprojektowana przez znanego ówczesnego konstruktora Adolfa Harmsa miała mahoniowy kadłub 7-metrowej długości, miecz uchylny i – na specjalne życzenie przyszłego właściciela – ożaglowanie bermudzkie. Ożaglowanie podstawowe miało łącznie 20 m² powierzchni. Sam Einstein w liście do konstruktora zachwycał się ergonomią i walorami nautycznymi łodzi. Wnętrze też było świetnie urządzone. Słowem – jak dziś mówią młodsi – full wypas! Niestety, genialny fizyk niedługo cieszył się jachtem – brunatna epoka zmusiła go w 1933 r. do opuszczenia Niemiec, a więc i jachtu, który ostatecznie skonfiskowano (gestapo), a potem nawet... przerobiono na motorówkę. Einstein wielokrotnie próbował z zagranicy (ostatni raz po wojnie w 1945 r.) odzyskać ukochany jacht, ale bezskutecznie. Do wywiezienia go z hitlerowskich Niemiec nie wystarczało być bowiem Einsteinem – trzeba było być co najmniej Zwei-steinem albo nawet Drei-steinem – jak pisał o wyjątkowych sytuacjach niezapomniany satyryk Jonasz Kofta. Raz np. w ofercie zakupu wystawionej na licytację łodzi, złożonej przez podstawioną osobę, zabrakło obowiązkowego „Heil Hitler”...

A potem – „Tümmler” zatonął w oceanie powojennej niepamięci i już nigdy nie wypłynął...

Jerzy Klawiński

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

OBSERWUJ NAS NA TWITTERZE

Fot. remiseamsee.de

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.